UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak pěstovat bobkový list?

Nebo-li vavřín. Bobkový List je bylina, ale i okrasná rostlina. Většinou se pěstuje v nádobách, protože je to teplomilná rostlina a naše české zimy by asi nepřežila. Především ho známe jako koření. Koření do rajské, nakladaček nebo do zvěřiny.

jak-pestovat-bobkovy-list

Jak pěstovat bobkový list? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Jak vypěstovat bobkový list?

Když pomineme chuť jejich usušených listů, krásu jakou tvoří na zahradě, je to i léčivá rostlina. Léčí například trávení, nechutenství, cukrovku (diabetes) a revma. A pokud je to málo, staří Řekové ho velmi ctili a považovali ho za rostlinu boha Apollona, který měl kolem hlavy ovinutý věnec z vavřínových listů. Vavřín nosil jako symbol své vznešenosti i Julius Caesar.

Kdo si teď pro sebe řekl: “aha”? Předpokládám, že ale zůstaneme u vaření s bobkovým listem, stříhání a sušení. Bobkový list potřebuje obyčejný substrát pro pokojové rostliny. Přihnojíme jen na konci zimy, v únoru a potom každý měsíc do září. Potřebuje pravidelnou zálivku, tak na něj nezapomínejte. Pokud nám dělá okrasu doma, nebojte se ho na jaře dát ven, na balkón, zahradu nebo na dvůr. Říká se sice, že nemá rád zimu, ale pokud máte starší statný bobkový list, vydrží i při -2°C.

Mladší rostlinky nepokoušejte a nechte je raději doma, když si nejste jisti, jaké bude počasí. A když nastane podzim a zima, vezmeme si bobkový list zpět domů. Ale ani doma ho nemůžeme nechat jen tak někde. Popřemýšlejte, kde máte chladněji. Asi od 3°C do 19°C. Tam se mu bude dařit. Nemusíte udržovat vlhký substrát, ale zároveň ho nenechte vyschnout.

Jak jsem zmínila, Bobkový list je i dekorativní rostlina, tak jak ho stříhat? Vzpomínáte na film Střihoruký Edward? Tak můžete vypadat i vy. Bobkový list dobře snáší řez a tak ho můžete tvarovat podle libosti. Při stříhání si můžete nechat odstřihnuté větvičky, tzv řízky a dejte zakořenit do písčitohlinité směsi. Asi za rok můžete řízky přesadit do substrátu. Když chcete listy usušit jako koření, pozor. Suši se jen listy z dvouleté rostliny, ne z mladé, takže si možná budete ještě muset počkat, pokud máte rostlinku mladou. Kdo si počká, ten se dočká. Vlastního, domácího, voňavého, bobkového listu.

Pro Dudlu napsala: Kim Černá

Vyberte si zahradnické potřeby:

Pokračujte v čtení blogu: