UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak pěstovat kanadské borůvky?

Trhání lesních borůvek je pěkná dřina, která vyžaduje notnou dávku trpělivosti. Pokud nepoužíváte česáček na borůvky, musíte ty malé kuličky natrhat ručně jednu po druhé. Často vás navíc po sběru bolí celá záda a máte v lepším případě od borůvek modrou pusu, v tom horším máte modré i vaše oblečení. A co si budeme povídat, pracně odstraňovat z oblečení borůvkové skvrny také není nic, o co byste stáli.

jak-pestovat-kanadske-boruvky

Jak pěstovat kanadské borůvky?

Jak vypěstovat kanadské borůvky?

Jestliže však máte borůvky rádi ve vašem jídelníčku, můžete sáhnout po kanadských borůvkách. Nešpiní, jsou větší a rostou na vyšších keřících, takže se k nim nemusíte tolik ohýbat. Navíc mají i tu výhodu, že na rozdíl od borůvek z lesa vydrží v lednici až čtyři týdny čerstvé. Samozřejmě je seženete v supermarketu, na trhu nebo samosběru. Není ale nad to vypěstovat si kanadské borůvky sami doma.

Kanadské borůvky vyžadují slunné místo nebo polostín, nemají rády silný vichr. Svědčí jim kyselá půda s pH okolo 4,5. Půda by také měla být dostatečně vlhká, s podílem písku a vysokým obsahem humusu. Substrát lze připravit ze stejných dílů rašeliny, kompostu a písku. Borůvky vysazujeme zejména na jaře či na podzim, ty z kontejneru pak po celé vegetační období. Sázíme je cca 1 metr od sebe do děr o velikosti zhruba šedesát na šedesát centimetrů, do hloubky cca půl metru.

Před výsadbou je dobré kořenový bal namočit do vody, substrát ušlápnout a pak zalít vodou. Kanadské borůvky je třeba pravidelně zalévat a přihnojovat, a to např. kostní moučkou či nadrceným sušeným kravincem. Nevlastníte-li zahradu, můžete kanadské borůvky směle pěstovat i v květináči na balkoně. Vyberte pro to ale vhodnou odrůdu.

Tak to by byl základní návod na pěstování kanadských borůvek. Věřím, že se stejně jako já nebudete moci dočkat první sklizně. To těšení se na borůvkové koláče, borůvkový koktejl nebo misku plnou borůvek se smetanou však má něco do sebe! A ta radost, že jde o borůvky domácí, je k nezaplacení.

Pro Dudlu napsala: Tereza Strohmeierová

Vyberte si zahradnické potřeby:

Pokračujte v čtení blogu: