UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak pěstovat pivoňky?

Chcete pěstovat pivoňky, ale nevíte, jak na to? Zjistěte na to, jak pěstovat pivoňky a jakou péči potřebují. Co se týče pěstování pivoněk, tak existují 2 druhy – bylinné a dřevité. Bylinné pivoňky jsou typické tím, že dorůstají do výšky přibližně 60–100 cm a květy mají v průměru cca 10 cm. Co se týče květů, tak ty jsou jednoduché a v různých barvách od bílé až po fialovou. Některé odrůdy mají také výraznou vůni.

jak-pestovat-pivonky

Mezi nejznámější druh patří pivoňka lékařská. Řízky bylinných pivoněk je nutné zasadit do propustné zeminy. Na zimu pak seschnou až úplně k zemi, ale nemusíte smutnit, protože na jaře vás zase potěší svými pestrobarevnými květy.

Dřevité pivoňky jsou typické větší pevností a barvou květů. Ta je nejčastěji červená nebo žlutá. Květy bývají drobné i větší. Nejznámějším druhem je pivoňka křovitá. V případě velkých mrazů vymrzne tato pivoňka hlouběji. Polokeře pak omrzají jen v oblastech nejmladších částí.

Před výsadbou pivoněk je vhodné půdu pohnojit. Na zimu je pak vhodné do půdy k rostlinám přidat uleželý hnůj, který je bude chránit před mrazy. Důležitá je i správná hloubka výsadby, protože zasadíte-li pivoňky příliš hluboko, nejspíš taková rostlina nebude kvést.

zahradnicke-potreby

Kolik slunce a vláhy pivoňky potřebují?

Tyto květiny nevyžadují přímé slunce, vystačí si s polostínem. Potřebují ovšem dostatek vody. Maximální množství závlahy jim dopřejte především v období, než začnou kvést. A kde přesně se dají pivoňky pěstovat? Ideální jsou záhony, oblasti kolem řídkých dřevin nebo v trávníku. Vhodná je severní a východní strana.

A jak je to s ochranou rostlin před mrazy? Dobré je, že většina pivoněk je mrazuvzdorná. Mladé rostliny je možné ochránit přihrnutím přibližně 10 cm zeminy k rostlinám, případně je možné je přikrýt netkanou textilií, a ochránit je tak i před podzimními a jarními ranními mrazíky.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Vyberte si zahradnické potřeby:

Pokračujte v čtení blogu: