UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak pěstovat růže?

Skoro každá žena na otázku, jaká je její nejoblíbenější květina, odpoví růže. Není divu, že růže patří mezi nejstarší pěstované rostliny a na světě existuje více než tisíc kultivarů. Některé jsou plnokvěté, některé barevné až oči přecházejí a některé voní tak krásně, že se staly základem parfémů.

jak-pestovat-ruze

Jak pěstovat růže? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Jak vypěstovat růže?

Abyste si i vy mohli vypěstovat krásnou romantickou růži, která se stane chloubou vaši zahrady nebo terasy, je potřeba se řídit několika pravidly. Začneme výsadbou. Růže de dají sázet buď s kořenovým balem během celé sezony, anebo na podzim do země bez kořenového balu. Růže bez kořenového balu pořídíte levněji a výhodou je, že si při koupi můžete zkontrolovat, zda jsou kořeny silné a zdravé. Před samotnou výsadbou růže s kořenovým balem dobře zalijte, růže bez kořenového balu zase ponořte na dvě až tři hodiny do kýble s vodou.

Oboum druhům růží jemně zkraťte kořeny i nadzemní část. Vykopejte výsadbovou jámu na slunečném a vzdušném stanovišti alespoň 40 cm širokou i hlubokou. Na dno díry vsypte trochu písku – poslouží jako drenáž, vložte také prosátý kompost nebo kravský hnůj. Rostlinu vložte tak hluboko, jako byla zapuštěná v kontejneru. Zhrublá část růže musí zůstat těsně pod povrchem půdy. V zásadě platí, že půdu kolem kořenů byste měli udržovat stále mírně vlhkou nikoli však promáčenou. Nezalévejte tedy silným proudem vody ke kořenům nikoli na listy. Jak bujně a krásně bude růže kvést, závisí vedle zálivky i na přísunu živin. Přihnojujte jednou za šest týdnů během vegetace hnojivem s postupným uvolňováním určené speciálně pro růže.

Okolí růží se doporučuje pokrýt kůrou, slámou, jehličím anebo pilinami ve vrstvě alespoň 5 cm. Nastýlka pomůže udržet v půdě dostatečnou vláhu, ideální teplotu a zabví vás plevele. Další nutností, aby byly růže ve formě a nádherně kvetly, je jarní řez. Z růží odstraňte suché, nemocné a poškozené výhony. Velkokvěté růže zkraťte na dvě až čtyři očka, mnohokvěté na pět až sedm oček. Miniaturní odrůdy řezat nepotřebují. U stromečkových růží lehce zkraťte korunku a zkontrolujte, aby všechny puky směřovaly ven z keře.

Popínavým růžím jen mírně zkraťte starší výhony a odstraňte vedlejší, zahušťující výhony. Po odkvětu je nutné keře popínavek prosvětlit a zachovat jen mladé výhony. Aby kořeny růží měly stále dostatek vzduchu, bude nutné jejich okolí pravidelně a mělce okopávat. Důležité je odstraňovat všechen plevel, aby nebral růžím vláhu ani živiny. Před zimou je potřeba rostlinu dostatečně zalít, aby nevyschla a také pohnojit nebo zakrýt mulčem z listí či lesní hrabankou, abyste ochránili kořeny před mrazy. Některé druhy růží bude potřeba v mrazech pod 10 stupňů přikrývat, jiné např. pnoucí vydrží i silnější mrazy.

Pro Dudlu napsala: Hana Došlová

Vyberte si zahradnické potřeby:

Pokračujte v čtení blogu: