UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak pěstovat oleandr?

Oleandr, latinsky Nerium oleander, je nádherný, voňavý, stálezelený keř, který většinou kvete od jara do podzimu v odstínech bílé, žluté, růžové a červené. Jeho původním stanovištěm je jih Evropy a subtropy, kde roste jako vytrvalý keř. Pro své květenství a nenáročné pěstování patří mezi nejoblíbenější hrnkové keře a je ozdobou nejedné terasy. Spolu s levandulí v nás evokuje pocit svěžího moře.

jak-pestovat-oleandr

Jak pěstovat oleandr? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Jak vypěstovat oleandr?

Hned na začátku musím zmínit, že oleandry nejsou krásné, ale pro lidi i zvířata jedovaté. Tuto nebezpečnou vlastnost způsobují prudce jedovaté glykosidy. Jedovatá je celá rostlina, ale ze všeho nejvíc mléko vytékající z ran. Aby se mu u vás dobře dařilo, poskytněte mu slunné stanoviště a vydatnou zálivku alespoň dvakrát týdně.

Keř vůbec nemá rád mrazy a na květy nasazuje již na podzim předchozího roku. Aby zárodky květů neomrzly, budete muset rostlinu zazimovat v zimní zahradě nebo v jiném chladném světlém místě téměř bez zálivky. Stane-li se, že mladé nevyzrálé výhonky zčernají, nemusíte být smutní. Oleandr má rád jarní řez a brzy obrazí a nasadí nové květy. Květy musíte ochránit před vlhkem, jinak zplesnivějí a opadají. Z tohoto důvodu je lepší oleandr pěstovat pod střechou.

Před výsadbou nového oleandru kupte dostatečně velký květináč. Abyste mohli oleandr lehce přesouvat, bude se hodit takový, který má podvozek na kolečkách. Na dno nádoby vysypte alespoň 5 cm silnou vrstvu keramzitu nebo štěrku a dosypte substrátem s mírně kyselou reakcí. To docílíte přidáním jedné třetiny rašeliny. Stejně postupujte i při každoročním jarním přesazováním. Při přesazování očistěte a zkraťte kořeny na půlku a zasaďte oleandr klidně do stejné nádoby, pokud je dostatečně velká. Jeden metr vysoký oleandr potřebuje květináč o průměru 30 cm. Jednou za dva týdny hnojte vodorozpustnými hnojivy pro kvetoucí keře.

Pro Dudlu napsala: Hana Došlová

Vyberte si zahradnické potřeby:

Pokračujte v čtení blogu: