Jak pěstovat zázvor?

Máte rádi zázvor? Pak pro vás máme skvělou zprávu, můžete si ho zkusit vypěstovat doma a pokud budete úspěšní, budete mít z jeho konzumace ještě větší potěšení.

jak-pestovat-zazvor

Jak pěstovat zázvor? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Jak vypěstovat zázvor?

Zázvor (latinsky Zingiber officinale) pochází z tropické Asie. Vyžaduje tedy k růstu dostatečnou vlhkost, vláhu a teplo. Zázvory jsou vytrvalé rostliny, z jejichž oddenku každoročně vyrůstá několik štíhlých, 1 až 1,5 metru vysokých stonků. Plody se vyvíjejí jen vzácně a zpravidla nedozrávají. Proto se tento druh zázvoru nepěstuje ze semen, ale právě z oddenků.

Rostlinu vysaďte nejlépe na přelomu zimy a jara na okenním parapetu. Nejprve najděte v obchodě čerstvý, neseschlý a nepoškozený oddenek, na kterém jsou dobře viditelné vegetačními pupeny. Budou-li narašené, o to líp. Seschlý zázvor namočte před výsadbou přes noc do vody. Větší oddenek můžete opatrně rozříznout na více dílů tak, aby na každé části zůstaly aspoň dva vegetační pupeny.

Oddenky pak celé zahrňte menší vrstvou hlíny tak, aby pupeny směřovaly nahoru. K pěstování vám bude stačit květináč o průměru 20 cm, hluboký moc být nemusí a trochu trpělivosti. Dlouho trvá, než se začne něco dít. Asi tak po třech týdnech by měl z půdy vyrazit první výhonek. Další listy už porostou rychleji až do výšky kolem 70 cm.

Aby se rozrostly oddenky vhodné ke konzultaci – musíte zázvoru dopřát nejen dostatek tepla a vláhy, ale také rozptýleného světa a živiny. Protože jsou oddenky schované pod zemí, nedá se snadno odhadnout čas sklizně. Počítejte ale s tím, že první sklizeň nastane přibližně 9 měsíců po výsadbě oddenku. Signálem bývá žloutnutí a zasychání listů.

Pro Dudlu napsala: Hana Došlová

Vyberte si na Dudlu zahradnické doplňky: