UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak se zbavit mechu?

Taky milujete mechové lesy? Nádherně šťavnaté zelené mechové polštářky tlumí otřesy nohou při došlapu, ale na zahradě a kolem domu už mech nechce snad vůbec nikdo.

jak-se-zbavit-mechu

Jak se zbavit mechu? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Jak odstranit mech?

Mechů existuje několik tisíc druhů a jak je každému známo, nejlépe se mu daří na vlhkých stinných místech. Vyhlašte mu válku a pojďte si říct, jak se ho v trávníku, mezi dlaždicemi, na kamenech, podezdívkách, verandách nebo terasách zbavit. Jak to tak bývá, důležitá je prevence. Pravidelná a správná péče o trávník, ale i o okolí domu vás může před mechem do jisté míry ochránit. Snažte se nenechávat ležet na jednom místě věci příliš dlouho.

Předměty pak zamezují průchodu světla a tepla do travnatých ploch. Když předměty odstraníte, je možné, že mech už bude na místě. Pravidelně prořezávejte stromy. Když korunou stromů bude pronikat dostatečné množství světla, pravděpodobnost výskytu mechu se sníží. Pomůže také pravidelné hnojení a přísun živin vašemu trávníku.

Účinnou látkou v chemických přípravcích určených k likvidaci mechu v tekuté nebo sypké formě bývá hlavně skalice zelená čili síran železnatý. Ten mechy dokáže efektivně vyhubit. Po aplikaci přípravku mech obvykle zaschne a zčerná, a na vás bude ho ještě z trávníku vyhrabat a mechanicky odstranit. Velkým pomocníkem je vertikutátor, ten vyčeše ven z trávníku nejen mech, ale také plevel, odumřelé rostliny a trávník provzdušní.

Dalším tipem je nesekat trávník příliš nakrátko. Krátký sestřih ho oslabuje, nestíhá se pak dostatečně zahustit a v oslabených místech se objevují různé druhy mechů. Když nad mechem vyhrajete, gratulujeme, ale nezapomínejte, že pokud neodstraníte příčiny jeho vzniku, mech se opět vrátí.

Pro Dudlu napsala: Hana Došlová

Vyberte si zahradnické potřeby:

Pokračujte v čtení blogu: