Jak poznat jedlé jeřabiny?

Kdy rostou jeřabiny? No přece na podzim! Jak ale poznat ty jeřabiny, které se mohou jíst, aniž by nám nějak uškodily? Jeřabiny je možné jíst všechny druhy, ale před samotnou konzumací se musí povařit. Nelze je jíst syrové. Dalším znakem jedlých jeřabin je, že mají hvězdičku na plodech, na nejedlých naopak najdete křížek.

jak-poznat-jedle-jerabiny

Jak poznat jedlé jeřabiny? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Co nám přináší jeřabiny? Jeřabiny jsou velice dobrou rostlinkou, protože vám mohou přinášet spoustu vitamínů, které jsou pro tělo a pro imunitu opravdu velmi důležité - řekla bych, že dle mého názoru hlavně na podzim a v zimě, kdy řádí různé chřipky, proto je dobré dělat si tuto prevenci. Dokonce si z jeřabin i můžete uvařit čaj, ale předtím je rovněž taky důležité jeřabiny povařit, abyste se třeba neotrávili, nebo vám nebylo strašně špatně.

A nejen, že jsou jeřabiny zdrojem a bombou všech vitamínů, ještě vám mohou hodně pomoci s hlasivkami, pokud jste třeba nemocní a už prostě nevíte, jak z onemocnění ven. Často se stává, že lidé při chřipkách ztrácejí I kolikrát hlas a tudíž je to velmi nepříjemnou záležitostí, kterou ale můžete vyřešit právě tímto odvádět z jeřabin, který je velice účinný na hlasivky.

Dalším nápadem, co mě teď právě napadl, je, že si jeřabiny můžete i zavařit, abyste je pak mohli konzumovat třeba v létě nebo v zimě. Stačí je dát do skleničky a opravdu důkladně uzavřít. Velkou výhodou je, že plody jeřabin se nekazí. A když už je potom máte zavařené a dostanete na ně chuť, kdykoliv můžete znovu jít a zkonzumovat je třeba v zimě (kdy už nerostou, ale vy je budete jíst, protože jste chytří a zavařili jste si je).

Spoustě lidem se při slově jeřabiny naježí mráz na zádech a mají z nich obrovský strach, ale někteří lidé vlastně ani zdaleka netuší, že jeřabiny jsou i jedlé, neexistují jen druhy, které jsou jedovaté.
 

Pro Dudlu napsala: Simona Holá

Vyberte si na Dudlu zahradnické doplňky: