UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak rozdělat oheň?

Když jste třeba na táboře nebo někde na vandru či pořádáte dětské párty s grilováním či opečením buřtů, a chcete si udělat táborák, nabízí se více možností, jak na to.

jak-rozdelat-ohen

Jak rozdělat oheň? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Kromě zapalovače či klasických sirek, jež ovšem musíte uchovat v suchu, protože namoklé vám už nikdy neposlouží, existují také kovbojské zápalky. Těmi můžete škrtnout o cokoliv, co máte po ruce, a oheň vzplane. Oblíbené je také křesadlo. No a dobrodruzi, kteří to nepotřebují mít hned, použijí metodu tření dřev. Ve všech případech si nejprve postavte ohniště, a to tak, že si lopatkou vyrýpnete drny, nasbíráte kameny a z těch vytvoříte kruh, a ujistěte se, že máte dost vody na uhašení. 

Ať už zvolíte jakýkoli způsob rozdělání ohně, aby vám plamínek hned neuhasl, musíte mít připravené topivo. Na podpal se hodí staré noviny, březová kůra, třísky, chrastí, suchá tráva a slabé klacíky. Chvojí se zeleným jehličím a syrové větve ovšem silně čadí, proto je na oheň nepoužívejte. Třísky zhotovíte sekerou a nožem z polének, z nichž nejprve uděláte loučky, nebo na zahradě třeba z rozbitých palet. Základem je mít připravený dostatek topiva. 

Palivo stavíme pokud možno nastojato, aby se tam mohl dostat vzduch. Ten podporuje hoření, je tudíž klíčový. Když se tedy stane, že vám to „zdochne”, rozdmýchejte oheň vzduchem z plic. 

Zpočátku plameny živíme tenkými kousky dřeva, posléze, když je žár dostatečně silný, postupně přidáváme silnější klacíky či loučky. No a pak už si jen můžete užívat teplo, zazpívat si s kytarou a občas přiložit. A samozřejmě si udělat nějakou tu mňamku.

Za slavnostní oheň se pokládá pagoda – jakási „věž” z polen nařezaných od největších, která jsou dole, po nejmenší, jež se umístí na vrchol pyramidy. Než si otevřený oheň rozděláte, prostudujte si pravidla, kde se to smí. Každopádně u sebe vždy mějte dostatečné množství vody, aby nevznikl požár. Místo neopouštějte, dokud ani poslední řeřavý uhlík nezhasne.  

Děláte-li oheň v přírodě a chystáte se odejít, musíte po sobě zahladit stopy. Poté, co je oheň stoprocentně uhašený, vraťte drny na původní místo a ukliďte vychladlé kameny.

Pro Dudlu napsala: Petra Sýkorová

Vyberte si zahradnické potřeby:

Pokračujte v čtení blogu: