Jak vybrat sekačku na trávu?

Chcete mít zahradu upravenou jako z katalogu o zahradničení? Toužíte po dokonalém anglickém trávníku? Udělejte si z ní skvělou vizitku vašeho domu. Sezóna, kdy je nutné sekat trávu trvá přibližně od dubna do září. Během tohoto období budete někdy muset trávu sekat i 1x týdně. Aby vám práce šla dobře od ruky a mohli jste být s výsledkem spokojeni, bude to chtít kvalitní a vhodně zvolenou sekačku. A jak vybrat tu správnou přesně pro vaše potřeby? Při jejím výběru je nutné zaměřit se hned na několik základních parametrů.

jak-vybrat-sekacku-na-travu

Jak vybrat sekačku na trávu? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Jedním z nejdůležitějších parametrů, na které se vyplatí zaměřit, je pohon. Můžete se setkat hned s několika typy pohonů – elektrický, akumulátorový anebo benzínový. Elektrické sekačky se hodí spíše pro menší pozemky. Potěší vás lehkým ovládáním a tichým chodem. Využijete ji nejen na rovině, ale hravě si poradí i s mírným svahem. Nevýhodou je ovšem to, že musíte neustále sledovat přívodní kabel, aby nedošlo k jeho přeseknutí.

Akumulátorové sekačky jsou lehké a tiché. Omezením ale může být nutnost dobíjení akumulátoru. Benzinové sekačky se hodí pro rozlehlejší zahrady a pro časté používání. Oproti akumulátorovým a elektrickým jsou ale větší a hlučnější.

potreby-pro-kutily

Setkáte se hned s několika typy sekaček – rotační, bubnové, vřetenové a robotické. Rotační se vyznačují univerzálním využitím a sběrným košem. Zaměřte si i na velikost sběrného koše. Čím větší má objem, tím více trávy zvládnete posekat bez nutnosti jeho vysypání. Bubnové jsou jako stvořené pro vyšší trávu a poradí si i s křovím.

Nevýhodou je ale jejich vyšší hmotnost. Vřetenové sekačky se hodí pro udržování anglických trávníků. Trávu nesečou ale zastřihují, takže se jedná o čistý řez a nedochází ke žloutnutí konečků trávy. Robotické sekačky fungují na principu aku rotační sekačky. Samy trávu posekají a následně se vrátí do nabíjecí stanice.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Vyberte si na Dudlu zahradnické doplňky: