Jak sázet česnek?
Česnek je velmi oblíbenou plodinou rozšířenou takřka po celém světě. Díky svému pronikavému aromatu se využívá především v kuchyni, v dávných dobách ale sloužil také k léčbě nejrůznějších zdravotních neduhů - má totiž silné antiseptické účinky a působí jako přírodní antibiotikum. Najdeme ho na spoustě českých zahrádek a kdo si ho sám pěstuje, ten ví, že domácí česnek je ten nejlepší. Jak ho zasadit i na svém záhonku, to se dozvíte v tomto článku.
Do jaké hloubky sázet česnek?
Druhy a odrůdy česneku
Existují dva druhy česneku – česnek paličák a nepaličák. Paličák má uprostřed hlavy palici a nepaličák pouze dlouhou nať. Dále se česnek dělí podle vhodné doby sázení na jarní a podzimní.
Oblíbenými odrůdami česneku jsou:
- Lukan (nepaličák) - podzimní
- Anton (nepaličák) - podzimní
- Benátčan (nepaličák) – podzimní i jarní
- Jovan (paličák) - podzimní
- Vekan (paličák) - podzimní
Jak a kdy sázet česnek
Jarní odrůdy se sází v období od března do května, podzimní na konci podzimu těsně předtím, než půda zmrzne. Nejlépe se mu totiž daří v chladném počasí. Ideálním časem výsadby podzimních odrůd tak bude listopad nebo prosinec, a to v závislosti na venkovních teplotách.
Do jaké půdy sázet česnek
Česnek potřebuje hlubokou půdu s vysokým obsahem humusu. Abyste měli jistotu, že se mu bude dařit, vyhýbejte se sázení na místech, kde jste předtím pěstovali brambory, rajčata nebo pórek, tam by vám vůbec nemusel vzejít. Česnek také nesnáší příliš podmáčenou půdu. Rozhodnete-li se česnek vysazovat opakovaně, vždy ho vysaďte na jiném místě v záhonu, na stejné místo ho můžete zasadit nejdříve za pět let.
Pro sázení česneku vyberte ty největší obvodové stroužky, které je třeba nejprve na šest hodin naložit do roztoku Sulky, který je určený přímo na česnek. Stroužky poté zasaďte do hloubky alespoň pěti až šesti centimetrů do zeminy a mezi jednotlivými kousky dodržujte rozestup kolem deseti až dvanácti centimetrů. Jednotlivé řádky by měly být od sebe vzdálené zhruba třicet centimetrů.
Kdy česnek sklízet
Paličáky se sklízejí ve chvíli, kdy listy začnou žloutnout a konce stvolů jsou rovné. Nepaličáky se sklízí když nať žloutne a lehá si.
Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.