UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak se zbavit potkanů?

Jestli se ve vašem stavení, sklepě či na zahradě objevili potkani, je jasné, že máte celkem velký problém. Potkani jsou totiž nejen velmi odolní a inteligentní, velmi rychle se také množí a můžou tak napáchat spoustu škody. Jak se jich zbavit rychle a účinně?

jak-se-zbavit-potkanu

Jak se nejrychleji zbavit potkanů? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Potkan obecný

Potkan obecný (latinsky Rattus norvegicus) je druh hlodavce z rodu rattus a čeledi myšovitých (patří sem i krysa). Pochází z východní Asie a jeho přirozeným prostředím jsou vlhké lesy s hustým porostem. Potkani vyhledávají lidská obydlí a nejlépe se jim daří na vlhkých místech (sklepy, skládky, kanalizace, chlévy a stavení nacházející se poblíž vody). Potkani jsou velmi dobrými plavci, umí skvěle šplhat a mají vytříbený čich. Aktivní jsou především v noci, jsou to všežravci a způsobují značné hospodářské škody.

Díky svým silným zubům se totiž dokáží prokousat i přes velmi tvrdé překážky, prokousnou beton, omítku a dokonce i měkké kovy. Také přenášejí řadu infekčních onemocnění. Je tedy nad slunce jasné, že takového nezvaného hosta ve svém obydlí nikdo nechce.

Babské rady jak se zbavit potkanů

Existuje celá řada způsobů, jak s potkany lidově řečeno zatočit. Zde jsou některé z nich, můžete si vybrat, co vám bude vyhovovat nejvíce:

Pasti

Potkana jednoduše nalákáte na kus chleba nebo jiné potraviny. Nevýhodou této metody ovšem je, že se obvykle do pasti chytí pouze jeden potkan, ostatní si už dají pozor, jsou totiž velmi inteligentní.

Jedy

Tato metoda je nejúčinnější, jedy zakoupíte například ve formě tablet či prášku. Nevýhodou však je, že potkan může uhynout až později a na místě, kam se jen obtížně dostanete, tudíž vám pak doma bude velmi zapáchat. Díky své inteligenci potkani také vždy nejprve vyšlou mladší jedince, tzv. „ochutnávače“ a teprve až zjistí, že jsou v pořádku a neuhynuli, sežerou návnadu také.

Naštěstí ale existují i takové jedy, které začnou působit až několik dnů po sežrání návnady, takže se na ně nachytají všichni, a protože u potkanů tyto jedy způsobují pocit dušnosti, ti pak vyhledávají otevřené prostory, kde uhynou.

Ultrazvukové odpuzovače

Tímto způsobem se nemusíte zbavit potkanů úplně, není totiž likvidační, potkanům neublíží a už vůbec je nezabije, ale přesto má poměrně vysokou účinnost v tom, že potkani vysokofrekvenční zvuk ultrazvukového přístroje spolehlivě odežene.

Pomoc odborníka

Pokud si s potkany nevíte rady, můžete si na pomoc zavolat odborníka na deratizaci.

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.

Vyberte si zahradnické potřeby:

Pokračujte v čtení blogu: