UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak začít včelařit?

Láká vás mít vlastní domácí med a rozhodli jste se stát se včelařem? Důvodů může být ale mnohem více. Lidé včelaří pro zábavu nebo to mají dokonce i jako živnost či si založí včelí farmu. Jak vlastně začít včelařit, co všechno k tomu budete potřebovat a na co se připravit? Klíčové je položit si otázku, zda máte vlastně pro chov včel vhodné podmínky. Vhodné je i stát se členem Českého svazu včelařů, kde můžete získat cenné tipy a rady.

jak-zacit-vcelarit

(Zdroj fotky: Freepik.com)

Pokud jste se rozhodli začít včelařit jen pro zábavu a toužíte po chutném a domácím medu, pak vám bude stačit 3–10 včelstev. Pokud si pak včelařením chcete přivydělávat, budete včelstvech potřebovat více, konkrétně kolem stovky. Díky takovému množství tak získáte možnost mít domácí med nejenom pro vlastní potřebu, ale také na prodej. Jestliže pak chcete mít včelaření jako živnost a hlavní zdroj příjmů, budete potřebovat přibližně 150-300 včelstev. Vyšší počet je vhodný z toho důvodu, když vám v začátcích nebude přát počasí a pro případ, že by vám včely uhynuly.

Do začátku budete potřebovat nástavkové úly, medomet, ochranné pomůcky jako je kukla a včelařské rukavice a dále pak drobné pomůcky jako je např. dýmák či rozpěrák na uvolnění přitmelených rámků. To jsou nejzákladnější včelařské potřeby, nakoupit si jich můžete samozřejmě mnohem více. Nástavkové úly by měly mít univerzální rámkové míry 39x24 cm, které jsou v České republice nejrozšířenější. Vhodné jsou moderní a jednoduché úly s přístupem seshora. Na vytáčení medu pak budete potřebovat odvíčkovací vidličku, cedník na med a medomed. Ten postačí i bazarový nebo zapůjčený.

Musíte si také promyslet vhodné místo, na kterém budete včelařit. Nemusí to být jen vlastní zahrada, může jít i o místo u lese nebo na obecním pozemku. Nejlepší dobou pro začátek včelaření je pak jaro nebo začátek léta.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Vyberte si zahradnické potřeby:

Pokračujte v čtení blogu: