UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak sušit majoránku?

Majoránka je aromatická a léčivá bylina, která má nezastupitelné místo v české kuchyni. Těžko si lze bez ní představit takový bramborák, zabijačkové hody nebo řadu polévek. Užívat se může jak v čerstvém, tak sušeném stavu. Její výhodou je to, že při sušení neztrácí svou typickou vůni.

jak-susit-majoranku

Jak sušit majoránku? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Pěstování majoránky je nenáročné a této bylince se dobře daří i v našich končinách. Pěstovat ji můžete jak na záhoně, tak v truhlíku za oknem. Jestliže se vám při sklizni sešlo majoránky tolik, že ji nestihnete spotřebovat čerstvou, pusťte se do jejího sušení.

Stejně jako u jiných bylinek i zde platí pravidlo, že by se pro sušení měly sklidit jen ty listy, které jsou ještě mladé a svěže vypadající. Sbíráme stonky bylinky ještě před rozkvětem kvůli vůni. Nejlepší doba pro sklizeň je pozdní ráno, když opadnou kapky rosy. Samozřejmostí je sběr za suchého a teplého počasí. Majoránku je vhodné usušit co nejdříve po sklizni, aby se nevytratila její kvalita. Majoránku tedy nasbírejte, ale určitě ji před sušením neomývejte ve vodě. Potřebujete-li ji zbavit prachu nebo případného hmyzu, bylinkou zatřepte.

Poté ji zavěste ve svazečcích na suché a dobře větrané místo, ideálně třeba na půdu nebo do podkroví. Vzhledem k vlhkosti není vhodné majoránku sušit v kuchyni. Nedoporučuje se ani sušení na přímém slunci. Teplota sušení by neměla přesáhnout 40 °C. Správně usušenou majoránku poznáte tak, že její lístky jsou pokroucené a při doteku šustí a lámou se. Usušenou majoránku nasypte do látkového sáčku nebo do uzavíratelné a dobře těsnící sklenice.

Máte-li v plánu majoránku skladovat delší dobu po sklizni, je vhodnější volit sklenici. Do sáčku by se časem mohli dostat škůdci nebo plísně a také v něm dochází ke ztrátě části aromatických látek. Sklenici pak umístěte do temného prostoru v suché a čisté místnosti. Při dodržení podmínek skladování by vám usušená majoránka měla vydržet klidně i rok.

Pro Dudlu napsala: Tereza Strohmeierová

Vyberte si zahradnické potřeby:

Pokračujte v čtení blogu: