UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak uskladnit mrkev?

Mrkev je velmi oblíbená kořenová zelenina, kterou mívá většina z nás na talíři po celý rok. K naší české kuchyni neodmyslitelně patří, však je také základem mnoha tradičních jídel, například delikátní svíčkové, masových vývarů nebo salátů. Pokud máte to štěstí, že si ji můžete pěstovat sami na zahradě, je to výhra, protože takovéto bio mrkvi se žádná z obchodu nevyrovná. Ať už si ji doma pěstujete nebo se musíte spokojit s tou koupenou, víte, jak ji správně skladovat tak, aby vám vydržela déle než týden a vy ji pak už po milionté nemuseli vyhodit? 

jak-uskladnit-mrkev

Jak nejlépe uskladnit mrkev? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Správná sklizeň jako základ

Pro to, aby vám uskladněná mrkev vydržela co nejdéle (klidně od podzimu do jara), je klíčové správné načasování sklizně. První čerstvou mrkev, která vám vyroste na záhonku, si můžete samozřejmě vychutnat klidně už v srpnu, ale konečnou sklizeň je lepší naplánovat až na přelom září a října nebo klidně až na listopad, mrkev vám na záhonku bez problémů vydrží.

Ideálním dnem pro sklizeň je takový den, kdy neprší a hlína v záhonu není příliš mokrá – usnadníte si tím práci s čištěním a sušením, protože příliš navlhlá mrkev může snadno chytit plíseň a brzy po sklizni uhnít. Důležité je také správný výběr mrkve k uskladnění, ne každý kousek vám totiž vydrží – všechny mrkve, které jsou jakkoli poškozené, zpracujte brzy po sklizni a ani se je nesnažte skladovat s ostatnímu mrkvemi, protože by vám zplesnivěly. Pokud vlastní zahrádku nemáte a mrkev si kupujete v obchodě, vybírejte takové kousky, které jsou celistvé a nepoškozené.

Jak správně uskladnit mrkev

V lednici vydrží mrkev zhruba týden, nanejvýš dva. O dlouhodobém skladování do zásoby tedy v tomto případě nemůže být vůbec řeč. Pokud se vám na zahradě urodilo více mrkve než jste schopni spotřebovat, bude třeba mrkev uskladnit jinde než v lednici. Mrkev vždy skladujte bez natě, mohla by totiž začít hnít a znehodnotit tak veškeré zásoby mrkve.

Natě se zbavíte nejlépe tak, že ji ukroutíte. Ideálním místem pro skladování mrkve přes zimu je sklep. Jeho chladné klima vytváří pro přezimování mrkve ty nejvhodnější podmínky, teploty se tam pohybují kolem 4 – 5 °C a vlhkost vzduchu je vysoká, přibližně kolem 70%. Nejlépe se bude mrkvi dařit v bedýnce s pískem, kam mrkev jednoduše zasadíte.

Je ale důležité, aby písek nevyschnul, proto ho choďte průběžně kontrolovat a případně ho opatrně provlhčete, třeba rozprašovačem s vodou. Pokud nemáte sklep, zásobu mrkve můžete uskladnit i v mrazáku. Mrkev důkladně omyjte, osušte, vložte do mikrotenového sáčku či plastové krabičky vhodné k mražení a nechte ji zamrazit buď vcelku nebo nakrájenou na kostičky.

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.

Vyberte si zahradnické potřeby:

Pokračujte v čtení blogu: