Jak sázet cibuli?

Cibule je doslova královnou všech světových kuchyní. Zmiňuje ji už biblický Starý zákon, oblíbenou komoditou byla ve starověkém Římě a staří Egypťané ji přidávali nejen do chleba, ale využívali ji také v léčitelství. Tato štiplavá zelenina, která při krájení dožene k slzám i toho největšího tvrďáka, totiž obsahuje pestrý koktejl vitaminů, minerálů a jiných zdraví prospěšných látek.

jak-sazet-cibuli

Jak sázet cibuli? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Navíc je přírodním antibiotikem a prokazatelně pomáhá při zánětech vedlejších dutin nosních, při nachlazení a kašli. Cibule totiž pomáhá rozpustit hlen a usnadňuje vykašlávání. Jako lék ji můžete užívat ve formě cibulového sirupu nebo čaje. Nejlepší cibule je samozřejmě ta „domácí“, pokud si ji chcete vypěstovat sami, zde se dozvíte, jak na to.

Pěstování cibule

Cibule potřebuje ke spokojenosti především slunce a sušší, písčitou zeminu, která je bohatá na živiny. Při pěstování ji pravidelně zalévejte a zbavujte plevele. Dobře vybírejte také hnojivo – důsledně se vyhýbejte tomu, které obsahuje chlor a kupte takové, které obsahuje draslík a fosfor.

Cibuli si můžete vypěstovat dvěma způsoby – ze sazečky nebo ze semen. Pěstování ze sazečky je asi nejrozšířenější. V zahradnictví si koupíte malé cibulky a ty následně jednoduše zasadíte do připraveného záhonu. Nejlepší dobou pro vysazování sazečky je přelom března a dubna. Cibulky sázejte do záhonu tak, aby jejich vrchní části vyčnívaly na povrch, ne tedy moc hluboko.

Mezi jednotlivými sazečkami nechte alespoň 10 cm místa a mezi jednotlivými řádky ponechte rozestup zhruba 30 cm. Cibuli je nejlepší sázet takzvaně „do sponu“, to znamená, že vysadíte jeden řádek cibule a u druhého postupujete tak, že nesázíte hned od kraje, ale první cibulku zasadíte na úrovní mezery mezi prvními dvěma sazečkami z vedlejšího (prvního) řádku. Třetí řádek pak sázíte ve stejné úrovni, jako ten úplně první.
Cibuli můžete sklízet od července do září.

Pokud se rozhodnete pěstovat cibuli ze semen, vysévejte je v období od března do dubna. Semínka sejte do hloubky 3 cm, do řádků vzdálených od sebe 25 až 30 cm, a mezi semínky ponechte rozestupy 5 až 10 cm. Pravidelně zalévejte, zbavujte plevele a přihnojujte hnojivy určenými na cibulovou zeleninu.

Nemáte-li zahradu, můžete zkusit cibuli pěstovat třeba na balkoně. Postačí vám k tomu větší truhlík, vhodná zemina a starostlivá péče.

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská

Vyberte si na Dudlu zahradnické doplňky: