UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak vypěstovat ořešák z ořechu?

Věděli jste, že nový strom ořešáku lze vypěstovat rovnou z plodu? Úspěšnost sice není zaručena, ale můžete se o to pokusit. Jinými slovy – buď se to podaří, nebo ne, ale příliš velké iluze si nedělejte.

jak-vypestovat-oresak-z-orechu

(Zdroj fotky: Freepik.com)

Pokud poblíž místa, kde byste rádi měli ořešák, nějaký takový roste, seberte jeden jeho plod a můžete ho použít na vypěstování další rostliny. Tato metoda sice není nejjistější způsob, jak získat nový strom, ale používá se. Zabere ovšem daleko více času. Váš strom nicméně bude odolný. Ořešáky totiž vydrží i v mrazivých minus 30 stupňů Celsia.

Slupku ze skořápky můžeme odstranit, ale nemusíme. Pokud je ořech neoloupaný, namočíme ho do vody a poté rukama sundáme slupku. Plody uklidíme do ledničky na 3–4 měsíce. Poté je můžeme zasadit do zvlhlé země do hloubky 30–60 cm. Tam ořechy necháme vyklíčit pod vrstvami mulče, listí a písku.

Po devadesáti dnech strávených ve vlhku a chladu je vyjmeme a ještě navlhčíme. To už ale budou mít klíčky. Prostor pro výsadbu vyplejeme a lopatkou vytvoříme jamky, 5–8 cm hluboké. Odstup mezi jednotlivými dírami je i 3–3,5 metrů.

Za 1 a půl měsíce tak můžete mít sazenici vypěstovanou z ořechu. Strom vysazujeme na jaře a na podzim. Má rád světlo a teplo a potřebuje dostatek místa pro kořeny.

Druhou možností, jak ořešák vypěstovat přímo z ořechu, je skořápku v jejím špičatém místě nastříhnout a na 24 hodin všechny ořechy dát do sklenice plné vody. Po vyjmutí každý kus zabalíme do ubrousku v dóze. Poté je, ukryté v ubrousku, přiměřeně namočíme – ani málo, ani hodně. Krabici zavřeme a obalíme hliníkovou fólií. Teď záleží, kde ji budeme skladovat. Pokud na slunci, musíme ořechy dát do té folie. Jestliže je uchováme na tmavém místě, není to nutné.

Po měsíci, kdy do toho vůbec nelezeme, vyjmeme plody z ubrousků a vyklíčené jdeme zasadit, jinak by uschly. Sázíme je po jednom do ustřižených PET lahví. Po osmnácti dnech značně povyrostou. 

Poblíž ořešáku nesázíme maliny, rajčata ani brambory. Obsahuje totiž toxin juglone, který je jedovatý a zpomaluje růst ostatních rostlin.

Pro Dudlu napsala: Petra Sýkorová

Vyberte si zahradnické potřeby:

Pokračujte v čtení blogu: