UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak založit skalku?

Skalek připomínají horské prostředí s kamínky a vysokohorskými rostlinami, proto se zakládají převážně na vyvýšených, kopcovitých terénech, které se doplní kameny. Typickými rostlinami jsou skalní růže, skalničky, vysokohorské rostliny, okrasné trávy, cibuloviny, dřeviny, trvalky i byliny.

jak-zalozit-skalku

Nejvhodnější dobou na založení skalky je jaro. V tomto období se nově vysazené rostliny lépe ujmou a přizpůsobí novému místu. Nyní se zaměříme na výběr místa. Najděte vyvýšené polostínné až slunné místo místo, kde nebude skalka stále vystavena stálému slunečnímu záření, které by způsobilo vysychání porostu. Pokud vyvýšené místo nemáte, je možné nechat si navézt zeminu nebo substrát a vyvýšeninu si tak vyrobit.

Většina skalkových rostlin pochází z pohoří a kamenitých podmínek, proto je třeba na skalce vytvořit podobné podmínky. Většina skalniček a porostů má tedy ráda vápenitou a dobře propustnou půdu smíchanou s drobnými kamínky, aby z ní mohla voda snadno odtékat a rostliny nebyly podmáčené. V případě, že vytváříte svah, nejprve nasypte do výšky 50 cm drobné kamínky, které budou fungovat jako drenážní systém. Na drenáž nasypte zeminu smíchanou s kamínky.

Pokud již svah máte, z povrchu odstraňte všechnu trávu a plevel. Poté pokryjte kameny alespoň polovinu povrchu skalky. Vybírejte kameny různých velikostí a nevynechte ani malé kamínky nebo štěrk. Velké kameny budou dominantní, menší kameny dovytvoří prostředí skalky a prázdná místa v okolí rostlin zasypte štěrkem.

Hodí se vybrat spíše jeden druh kamene, případně dva druhy podobné vzhledem. Vybírat můžete mezi žulou, vápencem, břidlicí, travertinem, pískovcem nebo třeba dolomitem. Kameny rozmístěte náhodně. Začněte největšími kameny, které posadíte do vyhloubené menší jamky, tím jim zajistíte stabilní polohu. Ploché kameny nehahrabávejte příliš hluboko.

zahradnicke-potreby

Nyní se dostáváme k rostlinám. Střídejte více druhů rostlin. Nesázejte jen skalničky, ale také kvetoucí rostliny, dřeviny, cibuloviny, kapradiny a podobně. Každá rostlina má ale specifické požadavky na růst, které musíte zohlednit. Některé potřebují více slunce, některé zas více stínu, další pak kyselou půdu, jiné vápenatou. Poté některé potřebují více vláhy nebo prostoru než jiné. Také je vhodné vybrat rostliny s různou dobou kvetení.

Plán výsadby doporučujeme předem načrtnout. Zakreslete si obrys skalky a načrtněte, které rostliny kam umístíte. Nejvyšší rostliny, jako trávy či dřeviny, by měly být vzadu, aby nezakryly menší rostlinky. Krásným doplňkem můžou být i různé zahradní sochy z přírodního kamene, minifontány nebo obrazce z barevného štěrku.

Pro Dudlu napsala: Hana Došlová

Vyberte si zahradnické potřeby:

Pokračujte v čtení blogu: