UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak založit trávník?

Jakmile dostavíte rodinný dům, chalupu nebo si pořídíte pozemek, který je třeba zvelebit, nejčastěji se pouštíme do založení trávníku. Abyste dosáhli těch nejlepších výsledků, je třeba dodržovat pár pravidel.

jak-zalozit-travnik

Výsev trávníku směřujte na jarní měsíce duben nebo květen. Případně můžete zaset i na konci léta mezi srpnem a září. V horkých letních měsících byste museli trávník hodně zavlažovat a na konci podzimu zas hrozí, že by travní semena nevyklíčila.

Nejprve odstraňte hrubé nečistoty a plevel. Zvláště tam, kde ještě nedávno bylo staveniště, budete muset pozemek zbavit nežádoucích příměsí jako je například stavební suť a kamení. Také se doporučuje zbavit pozemek plevele, který by narušil kvalitu trávníku. Poté bude třeba půdu řádně prokypřit až do hloubky 10 – 20 cm.

Má-li půda horší kvalitu – je těžká, jílovitá, bez života, bude nutné navést alespoň 10 cm silnou vrstvu kvalitnější lehké až středně těžké písčito-hlinité až hlinité půdy a nebo promísit těžkou půdu s pískem a rašelinou. Nechte jeden týden odpočinout. Mezitím zbavujte plochu od kamenů, které by bránily rovnoměrnému růstu trávy.

zahradnicke-potreby

Připravené půdě doplňte hnojivy živiny, které zajistí trávníku zdravý růst a sytě zelenou barvu. V ideálním případě pohnojený povrch zasypekte ještě 2 až 3 cm vrstvou trávníkového substrátu. Nyní bude třeba povrch lehce přitlačit, zavlažit nechat cca 2 týdny odpočinout.

Až bude půda pro budoucí trávník náležitě připravena, můžeme začít se samotným výsevem. Pro rovnoměrný výsledek použijte aplikátor osiv a hnojiv, nebo v případě ruční výsadby rozdělte pozemek na dvě poloviny a vysévejte do kříže.

Poté travní semena zapracujte s horní vrstvou půdy a přitlačte zahradním válcem nebo větším prknem. Zasetou plochu mírně a opatrně zavlažte a udržujte klíčící semena ve vlhkém prostředí. První sekání trávníku se provádí dobře nabroušenými noži v sekačce při výšce porostu 7 – 10 cm.

Pro Dudlu napsala: Hana Došlová

Vyberte si zahradnické potřeby:

Pokračujte v čtení blogu: