UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak založit vyvýšený záhon?

Vyvýšené záhony jsou populárním řešením vhodným do každé zahrady. Přináší spoustu výhod a jsou i zajímavým designovým prvkem. Jednou z velkých výhod je to, že k tomuto typu záhonu máte pohodlný přístup ze všech stran a nemusíte se k němu tolik shýbat.

jak-zalozit-vyvyseny-zahon

Jak založit vyvýšený záhon? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Díky tomu, že stěny zeminu prohřívají, neohrozí tak vaše rostliny případné ranní mrazíky. Zároveň jsou také chráněny před případnými nevítanými návštěvníky v podobě krtků nebo hrabošů. Také tvorba plevele bude podstatně nižší, než je tomu u klasických záhonků. Jak a v jakém období takový vyvýšený záhon založit?

Ideální dobou na založení je brzké jaro. Na místě, kde chcete vyvýšený záhon mít nejprve odhrabte přibližně 20 cm zeminy a půdu následně zkypřete. Na místo položte dřevěný vyvýšený záhon. Ten můžete zakoupit již hotový anebo si ho můžete vyrobit sami svépomocí. Jeho obsah se bude skládat z několika vrstev – drenáž, kompost a substrát. Každá vrstva by pak měla být ve výšce přibližně 20 cm. Dospodu přijde drenážní vrstva. Do té můžete umístit například drobné větvičky z ovocných nebo listnatých dřevin a dřívka, a to od největších až po nejmenší.

Následuje vrstva kompostu. Ta je velmi důležitá pro správný růst rostlin. Ideální je dobře vyzrálý kompost, který je možné nakombinovat s trochou hnoje. Tyto dvě vrstvy postupně doplňujte, protože se srážkami bude mít kompost tendenci klesat. Poslední vrstvou, tou vrchní je pak vhodně zvolená zemina. Použijte kvalitní zahradní substrát, který můžete promíchat i s hlínou z vaší zahrady.

Dobré je také vědět, co na takových vyvýšených záhonech můžete pěstovat. Ne všechno je do nich totiž vhodné. Vedle nešlápnete s rajčaty, dýněmi a cuketami. Chybu neuděláte ani s kořenovou zeleninou jako je mrkev, ředkvičky, brokolice, květák nebo kapusta. S kořenovou zeleninou počkejte ale spíše do dalších let, až bude půda v záhonech dostatečně zralá.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Vyberte si zahradnické potřeby:

Pokračujte v čtení blogu: