UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak dlouho hárá fena?

Pořídili jste si štěňátko, konkrétně fenku?  Kromě navyknutí si na nový domov, výchovy a případného výcviku budete muset řešit i další věci.  Štěně totiž povyroste a brzy bude na pořadu dne tzv. hárání, na které se vyplatí být připraven. Jak dlouho fenka hárá a co všechno to obnáší?

jak-dlouho-hara-fena

Jak dlouho hárá fena? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Období, kdy fenka hárá je náročné nejen pro ni samotnou, ale také pro její okolí, potažmo pro páníčka. Kdy toto období můžete očekávat? Obvykle je to mezi 7. – 10. měsícem věku fenky. To, že fenka bude brzy hárat, můžete dokonce rozpoznat podle určitých signálů. Mezi ty patří například to, že se viditelně změní její chování. S největší pravděpodobností bude nervózní, smutná, podrážděná a neposlušná.

Na procházkách vám nejspíš bude utíkat, i když do té doby to bylo víceméně bez problémů. Může být dokonce i čilejší, než je u ní zvykem. Mohou být viditelné změny i co se týče jídla. Na jednu stranu může mít větší apetit a sní větší množství jídla nebo naopak bude trpět nechutenstvím. Patrné jsou i viditelné tělesné změny jako zvětšená a prokrvená vulva, krvavý výtok.

Jak často a jak dlouho fena hárá?

Období hárání přichází většinou 2x do roka. Pokud se jedná o větší plemeno, pak to může být i jen 1x ročně. Stejně tak i u větších plemen k tomu může docházet později, klidně až kolem 12–124 měsíců. Pokud se do této doby nedostaví, může jít o nějakou patologii. Hárání pak trvá většinou 2–3 týdny. Během této doby je fenka březí. Pokud toto období trvá kratší dobu nebo naopak dále, mohl by to být důvod k obavám a je vhodné toto konzultovat s veterinářem.

zverimex

Do jakého věku může fenka hárat?

Ty zdravé dokonce i celý život. Cyklus se opakuje přibližně každých 6–7 měsíců. U menších psů není žádný div, když se cyklus opakuje klidně i 3x během 1 roku. S narůstajícím věkem se ovšem intervaly ve většině případů prodlužují.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Vyberte si potřeby pro zvířátka:

Pokračujte v čtení blogu: