Jak dlouho spí pes?

Připadá vám, že váš čtyřnohý chlupatý mazlíček spí moc nebo naopak málo? Kolik hodin spánku během dne a noci je vlastně ještě v normě a jak dlouho by takový pes měl spát, aby byl odpočatý a připravený na dlouhou procházku, výcvik nebo běžné dovádění? Spánek je pro psa velice důležitý.

jak-dlouho-spi-pes

(Zdroj fotky: Freepik.com)

Délka psího spánku se odvíjí především od jeho aktivity během dne. Čím více je pejsek aktivnější, tím paradoxně méně spí, i když by se mohlo zdát, že potřebuje odpočinku více. Na rozdíl od lidí potřebují psi spánku mnohem více, a to přibližně 12–14 hodin. U vašeho psího miláčka si tak můžete povšimnout, že i během dne často podřimuje.

Nemusíte se obávat, je to naprosto normální a přirozené. Psi tak často prospí i polovinu dne a vzhůru bývají přibližně kolem 7–8 hodin denně, kdy spíše odpočívají a aktivní jsou pak přibližně kolem 3 hodin denně.

A kde pejsci nejčastěji spí? Podle provedených průzkumů je to ve více než polovině případů v postelích svých páníčků. Ostatní se pak rádi uvelebí v jejich blízkosti, ve svém pelíšku nebo na nějakém oblíbeném místě v domě. Jen kolem 5 % psů pak spí venku v boudě nebo domečku.

I psí mazlíčci stejně jako lidé, mohou trpět nejrůznějšími poruchami spánku. Jednou z nich je tzv. narkolepsie. Ta se projevuje zvýšenou spavostí, a to i během hraní nebo krmení. U labradorů nebo jezevčíků se většinou jedná o dědičnou poruchu.

zverimex

Další poruchou spánku pak je insomnie

Jedná se o nespavost, která bývá nejčastěji důsledkem nějakého dalšího zdravotního problému, který brání ve spánku. Psi různých plemen spánek velmi milují, a tak není problém nevšimnout si nějakého nepřirozeného výkyvu. Pokud je dlouhodobější, pak určitě vyžaduje vhodné řešení. Proto, jestli vám připadá, že váš čtyřnohý miláček spíš málo nebo naopak příliš často, neotálejte s návštěvou veterináře.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Vyberte si na Dudlu potřeby pro pejsky: