Jak vycvičit psa?

Pořídili jste si domů pejska a chtěli byte ho mít řádně vycvičeného a poslušného? Vychovejte si z vašeho štěňátka poslušného pejska. Zjistěte, kdy vlastně s takovými výcvikem začít a jak na to. Výcvik se rozhodně vyplatí neodkládat a platí zde čím dříve, tím lépe. Až se s vaším chlupatým mazlíčkem doma trochu sžijete a zvykne si na nové prostředí, můžete začít s výukou nejrůznějších povelů a návyků.

jak-vycvicit-psa

(Zdroj fotky: Freepik.com)

Pokud chcete vašeho mazlíčka naučit základním povelům, nebo jste se rozhodli pro důkladnější výcvik, na každý pád je velmi důležitá důslednost, pravidelnost a také motivace. Proto si připravte nejrůznější pamlsky a pochvaly pro úspěšné splnění povelu, alespoň tedy v začátcích. Docílíte tak oboustranné důvěry.

Předně je velmi důležité stanovit jasné povely, které pak už nebudete měnit, pejsek si je tak snáze zapamatuje a vžije. Pro výcvik byste zároveň měli stanovit jen jednoho jediného člověka, jinak by mohl být pes zmatený a roztěkaný.

Zapomeňte na zdlouhavé učení, které by nebavilo ani jednoho ze zúčastněných. Naopak výcvik rozdělte do menších časových úseků a dělejte si přestávky. Pokud zrovna nemá váš čtyřnohý mazlíček náladu na plnění nějakých povelů, nelámejte to přes koleno a jednoduše to nechte na jindy. Základem k úspěch je ovšem vytrvalost a pravidelnost.

zverimex

Jedním ze základních úkolů je trénování čistotnosti. Následuje volání na jméno, povely jako „zůstaň“, „sedni“ a „přines“. Pro začátek výcviku jako takového je vhodné známé prostředí. Ideálně tedy začněte s trénováním povelů doma nebo na vaší zahradě.

Začínejte od jednoduchých povelů a cviků k těm složitějším. Obrňte se trpělivostí a nedejte na sobě znát nervozitu, kterou by mohl pes vycítit a výcvik by tak nemusel být úspěšný. Naopak zkuste být maximálně pozitivní, brát výcvik jako hru a zábavu. To je ta správná cesta k úspěchu.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Vyberte si na Dudlu potřeby pro pejsky: