UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak dlouho žije včela?

Včela je považována za velmi užitečný hmyz. Kromě medu a dalších včelích produktů (vosk, propolis aj.), bez kterých si jen těžko lze představit například farmářské trhy, význam včel spočívá především v opylování. Tím včely prokazují službu nejen lidem, ale celému ekosystému. Dále včely přispívají k udržitelnému rozvoji životního prostředí a zachování biodiverzity, tedy biologické rozmanitosti. Proto bychom včelám neměli ubližovat, ale naopak je chránit a vážit si jich.

jak-dlouho-zije-vcela

Jak dlouho žije včela? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Včel existuje spousta druhů, přičemž nejznámější je asi včela medonosná. Pokud vás zajímá, jak dlouho taková včela žije, musíme se podívat podrobněji na jednotlivé sorty včel. Za zmínku stojí i fakt, že na délku života včel má vliv průběh larválního stádia, tj. krmení v tomto období. Včelí matka neboli královna, která je ve včelstvu obvykle jen jedna, se dožívá max. 4 až 5 let.

Z praxe včelařů však plyne, že jde opravdu o maximální údaj a většinou matky žijí 2 a 3 roky. Jinou délku dožití mají trubci. Těch je ve včelstvu zhruba 300 až 600 v průběhu jara a léta, v zimě není zastoupen ani jeden. Dožívají se zhruba 2 až 3 měsíců, jiné zdroje uvádí 6 až 8 týdnů. Spáří-li se ale trubec s včelí matkou, ihned po kopulaci umírá.

zverimex

Dále tu máme dělnice, které se v letním období vyskytují ve včelstvu v počtu cca 50 000 až 60 000 a v zimním období v počtu cca 15 000 až 20 000. Délka života dělnic se odvíjí od ročního období. Dělnice se na jaře a v létě dožívají pouhých 6 až 8 týdnů, protože se vlivem své aktivity jednoduše upracují k smrti.

Dělnice, které se narodily koncem léta a jsou tzv. dlouhověké, přečkají zimu a dožijí se věku cca 6 až 8 měsíců. To proto, že začnou pracovat až po uplynutí několika měsíců. Na závěr dodejme, že tento článek obsahuje údaje teoretického charakteru. Jestliže včelstvo napadne nemoc, délka života jednotlivých včel se přirozeně zkracuje.

Pro Dudlu napsala: Tereza Strohmeierová

Vyberte si potřeby pro zvířátka:

Pokračujte v čtení blogu: