UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak naučit kočku na záchod?

Zatímco k praseti se pojí špína, kočkám přisuzujeme čistotnost. Většinou právem, ale ne každá kočička hned na první dobrou pochopí, že má kálet a močit do té plastové bedýnky s kočkolitem. Připravte se na to, že "výcvik" vaší kočičky chvíli potrvá, ale budiž vám útěchou, že až to kočka pochopí, už to bude napořád.

jak-naucit-kocku-na-zachod

Jak naučit kočku na záchod (Zdroj fotky: Freepik.com)

Příhodné místo: Než začnete se samotným učením, vyberte vhodné místo pro umístění kočičí toalety. Pokud plánujete, že bude kočička venkovní, umístěte záchod poblíž dveřím. Venkovní kočky se potom snáze naučí, že vám mají svou potřebu naznačit právě tím, že budou postávat u dveří. U bytové kočičky vybírejte, jak je libo. V obou případech platí, že místo musí být klidné. Kočka by si tam měla připadat v bezpečí a v soukromí. Vám by se také jistě nelíbilo, kdyby na vás někdo chodil zírat, když sedíte na záchodě.

Vhodný typ kočičí toalety a výplně: Místo máte. Teď je na řadě vhodný typ kočičí toalety. Nejčastěji se používá plastová vanička různých velikostí. Pokud pořizujete záchod kočce většího plemene, dopřejte jí prostor. Chcete-li kočce dopřát ještě větší pocit soukromí, můžete jí pořídit krytou toaletu. Možností je spousta. Zda s vaší volbou souhlasí i váš kočičák, brzy zjistíte.

Kdy učit kotě na záchod: Koťátka se mohou učit chodit na kočičí toaletu už od 21. dne života. Zpočátku je tam noste, aby si to okoukla. U koťat je nácvik jednodušší, nemají zažité nežádoucí návyky. Navíc vyrůstají-li s čistotnou matkou, mají možnost to odkoukat. Berete-li si kotě od spolehlivého chovatele, kotě již bude na kočičí toaletu naučené.

zverimex

Přirozený talent: O úspěchu vašeho snažení rozhoduje, kromě vašeho dozajista vysokého nasazení, také přirozený talent kočky. Hlavně jedná-li se o kočku dříve venkovní nebo dospělou. Některé kočky nemají problém pochopit, kam si odskočit, s jinými budete bojovat dlouho, a dost možná nad nimi při dvacáté šesté nadílce ve vaší posteli zlomíte hůl.

Sledujte, noste a nevyrušujte: Jak tedy učit? Jednoduše. Musíte kočičku hodně pozorovat, abyste se naučili číst v jejím chování. Sledujte, jestli se nesnaží hledat nějaké očím skryté místo. Měli byste vědět, kdy jí a pije. Podle toho odhadnete, kdy by se jí tak mohlo chtít na záchod. Pokud si nejste jistí, klidně ji na tu toaletu doneste víckrát zbytečně. Můžete jí tlapičkou hrábnout do kočkolitu, abyste jí naznačili, co od ní na tomto místě očekáváte.

Jakmile se to povede a kočička kaká nebo čůrá na své toaletě, rozhodně ji nevyrušujte. A snažte se nezírat, je to neomalené. Až bude mít hotovo, pohlaďte ji a nezapomeňte na pochvalu.

Pro Dudlu napsala: Dita Polívková

Vyberte si potřeby pro zvířátka:

Pokračujte v čtení blogu: