UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak vidí pes?

Věděli jste, že psi vidí svět podobně jako my? Rozšířenou domněnku, že psi vidí pouze v odstínech šedé, vyvrátil výzkum barevného vidění. Ukázalo se, že psi vidí barevně, jenom nedokážou rozlišit tolik odstínů jako my. Pojďte se podívat na svět očima psa!

jak-vidi-pes

Jak vidí pejsek? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Psi vidí barvy: Psí oko rozlišuje barvy hůře než lidské. Je to dáno druhem barevných receptorů na sítnici, které jsou za barevné vidění zodpovědné. Zatímco člověk má tři druhy těchto buněk, pes má jenom dva. To mu zabraňuje rozlišovat červenou, žlutou a zelenou. Ale vnímá rozdíl mezi nimi - červenou vidí jako tmavší a zelenou jako světlejší. Pes dokáže rozeznat mnoho odstínů šedé, vidí modrou barvu, bílou, žlutou a hnědou.

Na blízko a na dálku: Pes má díky posazení očí širší zorné pole než člověk. Nejlépe vidí předměty, které jsou blízko. Vzdálené předměty, které se nepohybují, vidí špatně. Chybí mu v oku tzv. žlutá skvrna, místo nejostřejšího vidění. Oproti tomu ale velmi dobře zachytí pohyb až do vzdálenosti 500 metrů, záleží na velikosti a rychlosti pohybujícího se objektu.

Mistři ve čtení řeči těla: Pozná váš pes, že máte špatnou náladu? Vycítí, že se zlobíte? Pozná, že se chystáte ho pohladit? Nebo koupat? Psi jsou mistři ve čtení gest a mimiky. Dokážou svým zrakem zachytit jiný postoj, nepatrné pohyby rukou nebo očí, kterých si člověk ani nevšimne. Proto tak dobře vytuší, k čemu se právě chystáte. A právě proto, že jsou psi na pohyby a gesta tak vnímaví, používají se gesta rukou k doplnění povelů při výcviku.

zverimex

Vidí i ve tmě: Zatímco za barevné vidění jsou v oku zodpovědné čípky, změny světla zaznamenávají tyčinky. Těch je v psím oku více než čípků. Dokážou díky tomu rozpoznávat světelné rozdíly za šera, takže se pes umí dobře orientovat i v noci.

Dohání to dalšími smysly: Psí zrak, ačkoli nevidí stejné barevné spektrum jako člověk, je o mnoho lepší než ten lidský. Proto jsou psi tak skvělí hlídači. Možná je to tím, že nespoléhají jenom na zrak, ale používají k tomu vynikající sluch a dokonalý čich.

Jak využít psí barvosleposti? Teď, když víte, které barvy se psovi zdají velmi podobné, můžete se zamyslet nad tím, v jaké barvě mu pořídíte misky a hračky, aby je dobře viděl třeba i v trávě. Je dobré na to pamatovat, chodíte-li s pejskem na výcvik. Vezměte si oblečení, ve kterém vás pes dobře uvidí, tedy nejlépe něco jasně modrého nebo fialového. Pes vás snadněji zahlédne a bude reagovat na povely rychleji.

Pro Dudlu napsala: Dita Polívková

Vyberte si potřeby pro zvířátka:

Pokračujte v čtení blogu: