Jak odnaučit psa čůrat doma?

Pořídili jste si domů pejska, ale bohužel kromě radostí vás potkaly i starosti a nepříjemnosti v podobě nevhodného chování vašeho čtyřnohého mazlíčka? Výchova takového štěněte není nic jednoduchého a mnohdy vyžaduje notnou dávku trpělivosti. Nežádoucí chování se může projevovat například tím, že pejsek se neváhá vyčůrat kdekoliv doma. Jak tomu zabránit a jak ho takovému nežádoucímu chování odnaučit?

jak-odnaucit-psa-curat-doma

(Zdroj fotky: Freepik.com)

Lámete si marně hlavu s tím, jak vašeho psího miláčka odnaučit, aby dělal loužičky doma? Tento problém se netýká pouze štěňat, ale i větších psů, a to obzvláště v případě, jsou-li delší dobu sami doma a nemají možnost sami vyběhnout na zahradu.

Jak to v takovém případě řešit?

Vyplatí se s takovou výchovou začít co nejdříve, ideálně už od malička. Pokud máte malé štěně, pak je základem časté a pravidelné venčení. A jak dlouho by mělo takové štěně vydržet bez potřeby močení? Ve věku 1 měsíce je to přibližně 1 hodina, ve věku 3 měsíců pak 3 hodiny. Platí, že čím je pes starší, tím déle by měl vydržet nemočit. Základem je první ranní venčení. To by mělo proběhnout ideálně co nejdříve poté, co se pejsek vzbudí.

zverimex

A jak na to?

Postavte ho na trávník a dejte mu jednoduchý povel, kterému bude rozumět. Tím může být „vyčůrej se“ nebo „udělej loužičku“. Setrvejte s ním do doby, než se vyčůrá a vyvarujte se jakýchkoliv rušivých podnětů. Důležitá je samozřejmě i pochvala nebo i motivace odměnou pamlskem. Vsaďte proto na pozitivní a vstřícný přístup. Váš psí miláček to určitě ocení.

Ani za případnou loužičku byste pejska neměli trestat. Většinou už si stejně nepamatuje, co před chvílí udělal a proč je to špatně. Někteří pejsci se mnohdy také vyčůrají do postele svého páníčka. Tady je vhodné hledat příčinu toho, proč se tomu děje. Kolikrát za tím stojí frustrace nebo pocit osamění pejska.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Vyberte si potřeby pro zvířátka:

Pokračujte v čtení blogu: