Jak dlouho roste pes?

Pořídili jste si domů štěňátko a zajímá vás, za jak dlouho vám vyroste v dospělého a urostlého psa? V tomto ohledu samozřejmě záleží i na konkrétním plemeni, a především na velikosti daného plemene. Menší plemena tedy dorůstají do finální podoby dříve, u větších plemen to může být klidně až kolem 18 měsíců věku, kdy pes přestane růst.

jak-dlouho-roste-pes

(Zdroj fotky: Freepik.com)

Období, kdy je pejsek považován za štěně, trvá přibližně do 6. – 7. měsíce věku. Toto štěněcí období je pak rozděleno do několika fází. První je fáze vegetativní, kdy se štěně orientuje pouze pomocí hmatu a čichu a je ještě slepé, trvá první 2 týdny života. Poté nastává tzv. přechodné období a poté následuje fáze vtiskávání, která probíhá kolem 3. – 7. týdne věku.

V této době se štěně seznamuje se svým okolím a socializuje se. Nastává tedy fáze socializační. Kolem čtvrtého měsíce věku pak štěně vstupuje do fáze sociálního uspořádání, kdy si buduje své postavení ve smečce a začíná se pomalu ale jistě projevovat jeho temperament.

Kolem 5. – 6. měsíce věku si štěně zvyká na svoji pozici a buduje si pevnou vazbu na svého páníčka. Poté už následuje fáze puberty, kdy nastupuje aktivita pohlavních orgánů a ze štěněte se stává pes. U fen se pak toto období začíná projevovat tzv. háráním a u pejsků zase tím, že při močení zvedají nohu nahoru.

zverimex

A jak je to s dosažením dospělosti u různě velkých plemen? Rozdíly mezi rasami menších a větších plemen jsou opravdu velké. Psi, které jsou extrémně malých plemen jako například yorkšíři nebo čivavy mohou dorůst do dospělosti již někdy kolem 8. měsíce života. S

třední plemena například labradoři nebo němečtí ovčáci pak přestávají růst někdy v období kolem 12. – 15. měsíce.  Obří plemena jako jsou dogy se pak dají považovat za opravdu dospělá třeba až kolem 2 let věku, výjimečně tomu pak může být i až ve věku kolem 3 let.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Vyberte si potřeby pro zvířátka:

Pokračujte v čtení blogu: