Co je gestační váček?

Gestační váček je dutinka, v níž se vyvíjí zárodek. Tvoří se v prvních týdnech těhotenství a na ultrazvuku je možné ho poprvé spatřit zhruba ve 4.týdnu
 
co-je-gestacni-vacek
 
Co je gestační váček? (Zdroj fotky: Freepik.com)
 

Jak vypadá gestační váček?

Gestační váček vypadá jako malá černá kulička, dutinka. Pokud tedy gynekolog objeví na ultrazvuku ve vaší děloze gestační váček, znamená to radostnou novinu, kterou by ráda slyšela asi každá žena. Postupně se z gestačního váčku vyvíjí zárodek a později embryo (od 3. do 8. týdne, po 9. týdnu se již jedná o plod).
 
Je důležité se v prvních týdnech těhotenství ale na nic neupínat. Právě období do 12. týdne těhotenství je tím nejrizikovějším, potom už rizika postupně klesají. A s přibývajícími týdny se začnete připravovat na roli matky. Poroste vám bříško a zhruba v 19. až 20. týdnu ucítíte první zřetelné pohyby miminka. U každé rodičky je tato hranice ale individuální, některá je samozřejmě může cítit i dříve. Každé tělo je jiné.
 

detske-zbozi

Výbavička pro miminko

Od 25. týdne je už postupně dobré kupovat výbavičku pro miminko - trička, dupačky, ponožky, dudlíky, osušky a různé hračky, se kterými si miminko bude poté hrát. Naopak kočárek se většinou kupuje teprve cca měsíc před porodem a podle pověry má být schovaný na jiném místě, než u vás doma (takže je tu možnost dát si kočárek k rodičům, nebo ke známým, podle toho, jak vám to bude vyhovovat). I když je to pověra, lepší je si dát kočárek opravdu jinam.

Výběr kočárku by měl být velmi pečlivý, protože kočárek je přece každodenní věcí, ve kterém budete chodit s miminkem na procházky a který bude miminko užívat. Velmi důležitá věc u kočárku: pohodlnost, velikost, bezpečnost. Poté byste si měli také sbalit tašku do porodnice (důležitá věc). Vždycky bývá lepší to udělat dříve, než později, abyste se vyhnuli případnému stresu a shánění věcí na poslední chvíli.
 
Pro Dudlu napsala: Simona Holá | Editace: Andrea Bělohradská

Vyberte si hračky pro děti:

Pokračujte v čtení blogu: