UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je ambulantní porod?

Ambulantní porod je porod, který proběhne v porodnici, ale žena i s miminkem odchází domů dříve než za 72 hodin. Je úplně jedno, zda odejdete s miminkem domů za dvě hodiny po porodu rovnou z porodního sálu nebo třeba až druhý den ráno, jakýkoli dřívější odchod je považován za ambulantní porod.

ambulantni-porod

Co je ambulantní porod? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Ambulantní porod

Ambulantní porod představuje alternativu k domácím porodům. Obvykle se pro něj rozhodují ženy, které si na porod v domácím prostředí netroufnou, chtějí své miminko přivést na svět v porodnici, kde je dostupná specializovaná péče v případě komplikací, ale zároveň chtějí být co nejdříve po porodu doma. Ambulantní porody jsou stále oblíbenější a i u nás v Česku přibývá porodnic, které jsou jim nakloněny.

Standardní doba pobytu matky a novorozence v porodnici po fyziologickém, nekomplikovaném porodu je 72 hodin, tedy tři dny. V případě porodu císařským řezem se doba pobytu v porodnici prodlužuje na pět dní.

Ne všechna porodnická zařízení v Česku s ambulantními porody souzní, ovšem je dobré vědět, že každá žena přichází do porodnice rodit dobrovolně, podepisuje souhlas s hospitalizací, který je také dobrovolný a kdykoli ho může dobrovolně také odvolat. V praxi to funguje tak, že žena po porodu svůj souhlas s hospitalizací odvolá a odejde i s miminkem domů. Vše tedy funguje na bázi dobrovolnosti, nikdo není oprávněn vás a vaše miminko v nemocnici „držet“ a bránit vám v odchodu (samozřejmě za předpokladu, že je vše v pořádku).

Velmi častým argumentem, se kterým se můžete setkat zejména na novorozeneckém oddělení, kde je formálně hospitalizováno vaše novorozené miminko, je ten, že nemocnice má za novorozence zodpovědnost a pokud chcete odejít domů, tak jedině sama. Není to pravda, za dítě zodpovídá pouze jeho zákonný zástupce (tedy rodič) a jen ten o něm může rozhodovat. Tolik k právní problematice. Teď se podíváme na to, jaké jsou důvody a výhody dřívějšího odchodu z porodnice a jak v případě ambulantního porodu postupovat.

detske-zbozi

Důvody a výhody ambulantního porodu

Důvodem, proč se stále více žen uchyluje k ambulantnímu porodu, je touha po klidu a pohodlí domova. První dny, kdy se se svým čerstvě narozeným miminkem teprve seznamují, chtějí zkrátka a jednoduše prožít doma, se svým partnerem (a případně staršími dětmi) a ve své posteli. Doma mají také mnohem větší klid a soukromí než v porodnici, kde jsou mnohdy na pokoji i s jinými ženami, někde dokonce i konfrontovány s cizími návštěvami. Zejména v začátcích kojení jsou klid a soukromí velmi důležité.

V mnoha porodnicích se navíc stále drží starý zažitý trend separace matky a novorozence, řízené kojení po třech hodinách, stresující vážení před a po kojení, mnohdy zbytečné dokrmy umělým mlékem, neustálé „vyrušování“, odvážení miminka na vyšetření apod. Toto všechno může být pro ženu po porodu velký problém a ztížit začátky kojení. V prvních dnech po porodu potřebuje novopečená maminka hlavně odpočívat a sžívat se se svým miminkem nejlépe v jedné posteli, což se v mnoha porodnicích bohužel stále ještě nesetkává s pochopením, ač je to zcela přirozené. Není tedy divu, že spousta žen nechce v porodnici setrvávat déle než je nezbytné.

detske-obleceni

Jak postupovat při ambulantním porodu

Než se rozhodnete pro ambulantní porod, je určitě dobré předem se na něj připravit. Během hospitalizace v porodnici je totiž novorozeným miminkům prováděno hned několik důležitých screeningových vyšetření – odběr krve z patičky ke zjištění závažných metabolických vad, ultrazvuk ledvin, vyšetření očí a uší. V případě jistých rizik pak ještě další vyšetření (např. glykémie apod.). Vyšetřovány jsou ale také maminky po porodu – standardně se odebírá krev na krevní obraz a u žen po císařském řezu se provádí ultrazvuk dělohy.

V případě, že navíc máte krevní skupinu s Rh negativním faktorem a vaše miminko by bylo Rh pozitivní, je nutné podat vám nejpozději do 72 hodin po porodu injekci s protilátkami, aby se zamezilo vážným komplikacím v dalším těhotenství. Určitě tedy doporučuji informovat vámi vybraného pediatra o tom, že se chystáte rodit ambulantně a domluvit se v porodnici na dalším postupu ohledně všech screeningových vyšetření.

Někteří dětští lékaři nabízejí možnost provést určitá vyšetření ve své ordinaci – např. odběr krve z patičky - a máte-li vlastní porodní asistentku, může tento odběr provést i ona přímo u vás doma. Na potřebná vyšetření se ale můžete pár dnů po ambulantním porodu dostavit přímo do porodnice, kde jste rodila. Vše záleží především na domluvě.

hracky-pro-nejmensi

Podmínky pro ambulantní porod

Pokud zvažujete ambulantní porod, určitě je dobré počítat i s možností klasické hospitalizace, zvlášť vyskytnou-li se komplikace. V případě ambulantního porodu bych se určitě řídila okolnostmi a konkrétní situací - nejste riziková rodička, porod probíhal fyziologicky a neobjevily se žádné závažné komplikace u vás ani u miminka. Myslím ale, že by žádná matka nejednala na úkor bezpečí a zdraví svého dítěte.

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Editace: Andrea Bělohradská

Vyberte si hračky pro děti:

Pokračujte v čtení blogu: