UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Vitaminové doplňky v těhotenství – ano nebo ne?

V těhotenství je více než kdy jindy důležitá pestrá a vyvážená strava bohatá na všechny potřebné vitaminy, minerální látky, stopové prvky a vlákninu. Protože jsou ale v tomto krásném období mnohem vyšší nároky na přísun důležitých živin pro nastávající maminku a miminko, je vhodné a někdy dokonce nutné některé vitaminy a minerály doplňovat. V tomto článku se dozvíte vše, co potřebujete vědět o vitaminových doplňcích pro těhotné ženy a poradím vám, jaké si vybrat.

vitaminy-v-tehotenstvi

Vitaminy v těhotenství (Zdroj fotky: https://www.freepik.com/)

Jak vybrat vitamínové doplňky v těhotenství?

Kyselina listová

V prvním trimestru je velmi důležité doplňovat kyselinu listovou neboli folát (vitamin B9). Ta je v počátcích těhotenství doslova alfou a omegou, protože je důležitá pro správný vývoj nervové soustavy embrya. Je dokázáno, že i když se těhotná žena stravuje zdravě a její strava je pestrá a bohatá na potraviny obsahující kyselinu listovou, nároky organismu jsou vyšší a je proto nutné kyselinu listovou doplňovat v podobě tablet.

V případě potvrzeného těhotenství proto začněte užívat kyselinu listovou co nejdříve a berte ji pravidelně až do ukončeného 12. týdne těhotenství. Doporučená denní dávka kyseliny listové v těhotenství je 400 až 600 μg.

detske-zbozi

Železo

Další důležitou látkou, která spoustě těhotným ženám dříve či později začne chybět, je železo. To je důležité pro transport kyslíku do tkání a jeho nedostatek se projeví sníženou hladinou hemoglobinu (červeného krevního barviva), kterou provází celá řada nepříjemných potíží – únava až vyčerpání, větší zadýchávání, motání hlavy až závratě, celková slabost nebo nevolnost.

Tomuto stavu se říká těhotenská anémie a postihuje více než polovinu všech těhotných žen. Pokud se u vás výše uvedené příznaky objeví, určitě kontaktujte svého lékaře, který vám předepíše železo ve formě tablet nebo tobolek. Během těhotenství je provádí několik odběrů krve a jejich součástí je i vyšetření krevního obrazu, proto se na případnou anémii většinou přijde včas. Nedostatek železa nejčastěji postihuje ženy v posledním trimestru těhotenství.

detske-obleceni

Multivitaminové preparáty pro těhotné ženy

Na trhu dnes existuje nespočet různých multivitaminových preparátů určených pro těhotné ženy. Nutno podotknout, že jsou však poměrně drahé a jedná se spíše o marketingový tah. Výrobci se předhánějí v propagaci a dokonce i někteří gynekologové je ve svých soukromých ordinacích prodávají. Spousta těhotných žen má proto pocit, že se bez nich neobejdou. Jak je to ale s těmito vitaminovými doplňky v těhotenství doopravdy? 

Multivitaminové doplňky pro těhotné ženy nejsou vůbec žádnou nutností, kterou by musela užívat každá těhotná žena bez rozdílu. Pokud je žena zdravá a těhotenství probíhá fyziologicky, není vůbec nutné těhotenské vitaminy užívat. Jediné, co je potřeba doplňovat vždy, je již výše zmíněná kyselina listová v prvních třech měsících těhotenství, případně později ještě železo, pokud se zjistí těhotenská anémie.

Jaké jsou tedy nejlepší vitaminy v těhotenství? Odpověď je jednoduchá - nejlepší je pestrá a vyvážená strava bohatá na ovoce, zeleninu a vlákninu. Pokud ale přesto pro svůj dobrý pocit a klid na duši chcete nějaký ten vitaminový preparát užívat, směle do toho, není to nic proti ničemu.

 

hracky-pro-nejmensi

Kdy jsou multivitaminové preparáty vhodné?

Doplňování některých vitaminů a minerálů ve formě tablet je vhodné určitě pro ženy, které svou stravou nejsou schopny pokrýt veškeré nároky na výživu, například pokud trpí některou potravinovou alergií, intolerancí nebo jsou vegatariánky či veganky. V takovém případě je ale určitě dobré poradit se s lékařem a zvolit vhodné doplňky stravy.

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Editace: Andrea Bělohradská

Vyberte si hračky pro děti:

Pokračujte v čtení blogu: