UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak na vypadávání vlasů po porodu?

Zatímco v těhotenství jste se pyšnila bujnou hřívou a vlasy byly v nezvykle dobré kondici, po porodu jsou najednou slabé, mdlé a začínají znatelně vypadávat. Padání vlasů postihne spoustu novopečených maminek, nejde tedy o nic neobvyklého. Na vině jsou především hormonální změny. V tomto článku vám prozradím, jak po porodu zlepšit kvalitu vlasů a navrátit jim jejich hustotu a lesk.

jak-na-vypadavani-vlasu-po-porodu

Proč vlasy po porodu vypadávají?

Spousta žen si v těhotenství všímá, že se jim viditelně zlepšila kvalita vlasů, zdají se být hustší, lesklejší, mnohem méně se mastí, méně vypadávají a celkově působí zdravěji než kdy dříve. Stojí za tím vysoká hladina hormonu estrogenu, který který prodlužuje růstovou fází vlasů a tím oddaluje jejich vypadávání. Naopak po porodu začnou vlivem dalších hormonálních změn, zejména poklesu estrogenu, vlasy najednou vypadávat, a to především vlasy, které by za normálních okolností vypadly už dávno. Stále se můžete dočíst, že velký podíl na padání vlasů po porodu má kojení.

To však není pravda, protože po porodu vlasy padají všem ženám bez rozdílu, tedy jak kojícím, tak i nekojícím. A je třeba podotknout, že vypadávání vlasů po porodu je velmi individuální – najde se totiž spousta žen, které tento problém vůbec neznají a na svých vlasech žádné negativní změny nepozorují, a naopak mnoho jiných žen, které mají pocit, že jim za chvíli na hlavě nezůstane nic. Na vypadávání vlasů má vliv také třeba nadměrná produkce kožního mazu (zvýšené maštění pokožky hlavy) nebo naopak příliš suchá a svědivá pokožka hlavy s lupy, dále také stres a nedostatek vitaminů a minerálů.

Jak zlepšit kvalitu vlasů a zmírnit jejich vypadávání?

Nepříjemnou pravdou je, že hormonální změny, které jsou hlavní příčinou zvýšeného vypadávání vlasů po porodu, zastavit nelze, proto nezbývá nic jiného, než se zaměřit na celkovou kvalitu vaší kštice.

  1. Správná péče o vlasy - Aby byly vlasy zase krásné a zdravé, zaměřte se na jejich péči. Používejte pokud možno produkty přírodního původu, vlasy však nemyjte příliš často (každodenní mytí jim zrovna neprospívá). Vyzkoušet můžete různé výživné masky a zábaly na vlasy.
  2. Šetrné česání - Nečesejte vlasy je víc než je nutné, česáním dráždíte pokožku hlavy, urychlujete maštění vlasů a usnadňujete jejich padání. K rozčesávání používejte co možná nejšetrnější hřebeny a kartáče, vhodný je například kartáč s kančími štětinami, který vlasy tolik nepoškozuje.
  3. Šetrné fénování - Nejvíce vlasům prospívá samozřejmě přirozené proschnutí na vzduchu, pokud ale bez fénování nemůžete být a nejste se svým účesem spokojená, fénujte vlasy nejlépe na nižší teplotu a vždy předtím vlasy ošetřete sprejem či mlékem s termoochranou. To samé platí o žehlení a kulmování.
  4. Barvení jedině v kadeřnickém salonu - Většina žen si dnes své vlasy barví a je také obecně známé, že barvení vlasy také ničí. Pokud i vy patříte mezi ženy s barvenými vlasy, nikdy si vlasy nebarvěte sama doma barvami z drogerie, ale raději si zajděte do kadeřnického salónu, kde se vám dostane jak šetrnější péče, tak profesionálních přípravků, které vlasy tolik nezatěžují.
  5. Dbejte na zdravou stravu a hydratujte tělo - A to nejdůležitější nakonec – pestrá a vyvážená strava jako základ. Do jídelníčku zařaďte ovoce a zeleninu a můžete vyzkoušet také doplňky stravy z lékárny – pro vlasy je důležitý zejména vitamin A, B, E, z minerálů pak zinek, hořčík, selen, vápník a železo.

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská

Vyberte si hračky pro děti:

Pokračujte v čtení blogu: