UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Zátky na víno

Zátka na víno

Máte rádi víno? A jste hrdými vlastníky všech těch vychytávek, které nám, vinařům, usnadňují život? Asi každý z nás má doma klasickou základní výbavu, která zahrnuje skleničky na víno s vývrtkou – bez toho se moc neobejdeme. Jistě, mohli bychom pít víno ze sklenice na pivo, ale jak by to vypadalo? Mohli bychom otevírat lahev vína botou nebo vařečkou, ale co by na to řekli naši sousedi? Určitě se vám už stalo, že jste lahev vína sice otevřeli, ale už se vám ji nepodařilo zpátky zašpuntovat. Jak je možné, že z tak malého korkového špuntíku vyroste během sekundy zátka nevídaných rozměrů? Jak ten obrovitánský špunt pak máme zpátky na lahev nasadit? A co teprve zátka u šampaňského, tu už doma rovnou vyhazujeme do koše a připravujeme se na to, že nás čeká dlouhá noc a nikdo z nás nejde spát... Ale co když tentokrát nechceme vypít celou lahev? Třeba nám stačí jen jedna decka vína na podlití rizota a nechceme se opít v polední pauze tím, že bychom museli zbytek lahve exnout.

Proto si myslím, že třetí důležitou výbavou pro běžného uživatele vína je právě špunt. Ať už si pořídíte korkový, skleněný či nerezový, určitě nešlápnete vedle. Otevřené víno, které zazátkujete, vydrží v lednici čerstvé pár dní, poté začne oxidovat a ztrácet tím na chuti. Uvádí se, že zazátkované otevřené šumivé víno vydrží v lednici 1–3 dny, červené a bílé víno 5–7 dnů, růžové cca 7 dnů. To už se to pak dá naplánovat tak, aby nám víno vydrželo do pátečního večera, co myslíte? Zároveň jsem zjistila, že zátky na víno jsou oblíbeným suvenýrem, který se hojně v zahraničí prodává. Můžeme se tak stát pyšným majitelem zátky s mořem, jezerem, horami či vlajkou dané země a při každé skleničce vína vzpomínat na krásně strávené chvíle na dovolené. Také je to skvělý tip na dárek pro jiného milovníka vín – v některých případech se stává, že nemůžeme přivést ze zahraničí lahev dobrého vína. Děje se to zejména v případech, kdy letíme letadlem, protože každá společnost má svá omezení na množství tekutin převážených v zavazadle. Pokud tedy nemůžeme přivést lahvinku vína, zátka na víno naše kamarády určitě také potěší. Dále bychom si do vinařské výbavy mohli pořídit teploměr na víno, stojany, chladící tyčinky apod. Nicméně podle mého názoru obyčejnému uživateli vína stačí tři základní věci – sklenička, vývrtka a zátka. Pardon, vlastně čtyři – ještě VÍNO. Málem bych zapomněla na to nejdůležitější...

Pro Dudlu napsala překladatelka: Lucie Ušiaková