Co je havarijní pojištění?

Pořídili jste si nový automobil a hledáte pro něj vhodné pojištění? Během provozování vozidla, ať už s ním jezdíte méně často nebo častěji může vlivem různých okolností, nejčastěji v důsledku dopravní nehody, dojít k poškození takového vozidla. Řešení této nepříjemné situace pak může být poměrně finančně nákladné. Vyplatí se proto sjednat si ke svému automobilu nějaké to pojištění.

co-je-havarijni-pojisteni

(Zdroj fotky: Freepik.com)

Současná nabídka dnešních pojišťoven je poměrně rozsáhlá a je možné si kromě klasických pojištění sjednat i nějaká další, doplňková. Kdo se v tom ovšem má vyznat. Ztrácíte se ve všech pojmech kolem této problematiky? Jaký je vlastně rozdíl mezi povinným ručením a havarijním pojištěním? V jakých případech se vám havarijní pojištění vyplatí a v jakých případech vás chrání?

Mezi havarijní pojištěním a povinným ručení je hned několik rozdílů. Jedním z nich je krytí škod. Havarijní pojištění na rozdíl od povinného ručení je určeno k ochraně vašeho vozu před případným poškozením, a to z důvodu vandalismu, odcizení, počasí, dopravní nehody apod.

autodoplnky

V případě dopravní nehody pak sjednané havarijní pojištění pomáhá pokrýt náklady škody vzniklé na vašem automobilu. Pokud tak budete mít na váš vůz uzavřeno havarijní pojištění, pojišťovna vám v případě škody vzniklé vlivem počasí, vandalismu nebo dopravní nehody uhradí případnou škodu.

V případě, že máte ke svému motorovému vozidlu sjednáno havarijní pojištění a ke škodě na vašem automobilu dojde zaviněním někoho jiného, pak vám bude škoda vyplacena z jeho povinného ručení. Zásadní rozdíl mezi povinným ručením a havarijním pojištěním je také v tom, že povinné ručení je povinné a každý provozovatel vozidla je povinen mít ho sjednané. Na rozdíl od něj však havarijní pojištění povinné není. Ale i přesto je vhodné jeho sjednání zvážit. Nikdy totiž nevíte, kdy se vám bude hodit.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Vyberte si na Dudlu vychytávky a autodoplňky: