UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak najít majitele podle SPZ?

Setkali jste se někdy ve svém životě se situací, kdy jste se stali svědkem autonehody? Nebo jste snad dokonce byli právě vy osobou, která zavinila autonehodu?

jak-najit-majitele-podle-spz

(Zdroj fotky: Freepik.com)

Ano, kdo řídí několik let a navíc pravidelně, tak je daleko větší pravděpodobnost, že se mu něco takového stane. Ale tím vás nechceme strašit, ale pouze informovat o tom, že tyto věci se stávají dnes a denně. Pokud se tedy stane, že jedete za osobním automobilem, kdy vidíte jak auto před vámi vytlačilo ze silnice jiné a vy tak musíte podle zákona zastavit a poskytnou první pomoc tak nyní zpozorněte.

Kdo má ve svém autě kameru, která snímá i vás, protože pokud někomu vjedete do křižovatky, tak už máte záznam ve své kameře. Ale také můžete pomocí ní rozpoznat SPZ nebo když jste rychlí a dokážete si ještě v daný moment zapamatovat SPZ řidiče, který ohrozil jiného poté máte možná vyhráno.

autodoplnky

Na internetu si můžete v databázích dohledat podle SPZ, zda dané vozidlo je pojištěné. Pokud ano tak je vyhráno. Bohužel informace o tom, kdo je vlastníkem daného vozidla si už nezjistíte. K těmto citlivým údajům má přístup pouze Policie ČR a další orgány, které jsou k tomu zmocněné. Kdyby tyto informace kolovaly po internetu v dnešní době, kady je možnost je navíc ještě zneužít ani my bychom nedopadli dobře, protože nevíte totiž kdo sedí na druhé straně a mohl by tak zneužít vaše údaje.

Každý majitel vozidla musí mít na svém autě SPZ tzv. státní poznávací značku, která přesně uvádí informace o daném vozidle a také i vlastníkovi vozidla dle registrů. Když auto nemá SPZ a vy vidíte, že několik měsíců stále stojí na jednom místě, a to kousek od vašeho domu můžete tuto informaci sdělit příslušnému obecnímu nebo městskému úřadu, který posoudí, zda vozidlo je způsobilé nebo ne. Tedy, zda je to vrak či ne. Poté se uskuteční další kroky, které jsou v souladu s daným zákonem.

Pro Dudlu napsala: Lucie Štýchová

Vyberte si autodoplňky:

Pokračujte v čtení blogu: