Jak určit velikost kola?

Znáte, postup jak určit velikost kola? Velikost kola je mírou jeho průměru v palcích nebo milimetrech. Nejběžnější velikosti jsou 38, 39 a 40 mm. Větší kola se obvykle vyrábějí pro těžké nákladní vozy, vozy SUV a terénní vozidla.

jak-urcit-velikost-kola

Pro osobní a lehké nákladní automobily se shánějí obtížně, ale je možné, že je seženete jako náhradní díly. Kola se obvykle dodávají se čtyřmi čísly na boku, která označují jejich velikost v palcích nebo milimetrech. Například 43x8,5" znamená kolo, jehož průměr je 43 mm a šířka 21 mm (měřeno od ráfku k ráfku).

Ovladatelnost vozu s koly různých velikostí ovlivňuje několik věcí

  • Větší kola vyžadují více materiálu než menší kola, což zvyšuje jejich hmotnost. Tím je každá otáčka náročnější pro brzdy, protože musí při každém sešlápnutí brzdového pedálu tlačit větší váhu.
  • Přidaná hmotnost také odebírá motoru více energie při zrychlování z místa nebo při stoupání do kopce.
  • Pokud však máte pod kapotou dostatek výkonu, pak větší kola mohou způsobit, že váš vůz zrychluje rychleji, protože na rozdíl od menších kol je odpor odvalujících se pneumatik po povrchu vozovky menší.

autodoplnky

Další způsob jak určit velikost kola

  • Existuje několik různých způsobů, jak určit velikost kola na vašem kole. Jednou z metod je jednoduše změřit vzdálenost mezi středem osy a horní plochou ráfku. Tomuto měření se říká "výška ráfku".
  • Abyste zjistili, jak velkou výšku ráfku potřebujete, musíte vědět, jaký tlak vzduchu plánujete v pneumatikách používat.
  • Čím vyšší je tlak, tím větší je pravděpodobnost, že budete mít problém s proražením pneumatiky.
  • Pokud například provozujete silniční závodní kolo s pneumatikami 700 x 23 mm při tlaku 100 psi a chcete jet rychleji než 40 km/h, pak budete potřebovat výšku ráfku alespoň 20 mm (za předpokladu, že nedojde k žádným dalším změnám).
  • Nebo pokud chcete jet rychleji než 50 mph, pak vám bude stačit 24 mm (opět za předpokladu, že nedojde k žádným dalším změnám).

Pro Dudlu napsala: Marcela Kalousová

Vyberte si na Dudlu vychytávky a autodoplňky: