UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak zastavit laktaci?

Někdy nastanou v životě ženy situace, kdy je potřeba zastavit tvorbu mateřského mléka. Důvody můžou být různé a někdy i velmi bolestné. Ne vždy za nekojením stojí jen prosté rozhodnutí ženy, že své dítě kojit nechce, některé ženy jednoduše nemají na výběr, a to například ve chvíli, kdy přijdou o své děťátko. Jak laktaci účinně zastavit?

jak-zastavit-laktaci

Jak zastavit laktaci? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Důvody k zastavení laktace

Důvody k zastavení laktace mohou být různé, z těch vážnějších například:

 • potrat ve II. trimestru těhotenství
 • porod mrtvého miminka
 • úmrtí miminka brzy po porodu
 • zdravotní důvody ze strany matky (například léčba neslučitelná s kojením)
 • rozhodnutí dát dítě k adopci


A pak je tu jiná skupina žen, které se zkrátka rozhodnou kojení ukončit samy, některé dříve, jiné později, a důvody bývají různé – může to být návrat do zaměstnání, sportovní kariéra nebo prostě jen vlastní rozhodnutí v kojení dále nepokračovat.

detske-obleceni

Zástava laktace po porodu

Pokud je nutné zastavit laktaci hned po porodu, obvykle se činí kroky proti tomu, aby se tvorba mateřského mléka pokud možno ani nenastartovala. K tomu je zapotřebí především léků, které předepíše lékař už v porodnici, nejčastěji užívaným preparátem na zástavu laktace je Dostinex, což je lék, jehož hlavní účinnou látkou je kabergolin.

Tablety se užívají dva dny a neměla by se po nich laktace vůbec rozjet, blokují totiž produkci hormonu prolaktinu, který je za tvorbu mateřského mléka zodpovědný. Další možností jsou hormonální preparáty na bázi estrogenů, které též v indikovaných případech předepíše lékař. Kromě terapie pomocí medikamentů jsou pak nutná ještě další opatření, která pomohou zajistit, aby se mléko nezačalo tvořit – prsy je vhodné pevně svazovat kusem látky a chladit studenými obklady.

hracky-pro-nejmensi

Zástava laktace při odstavu

Pokud je laktace už naplno rozjetá a žena své dítě kojí třeba i několik měsíců, není možné tvorbu mateřského mléka zastavit ze dne na den. Není neobvyklé, že se mléko může tvořit ještě několik měsíců po ukončení kojení, ne však v takové míře, že by to ženě působilo potíže s nalitými prsy, spíše je možné ještě dlouho potom vymáčknout z bradavky pár kapek mléka.

Zajímavostí je, že mléčná žláza, která byla dlouho aktivní, může být aktivní prakticky po celý život ženy, dokonce i po menopauze, protože laktace funguje na principu „poptávka – nabídka“.

Zde je několik rad, jak zastavit tvorbu mateřského mléka přirozenou cestou:

 • snižujte počet kojení
 • při nalévání prsů odstříkejte mléko do úlevy
 • pijte šalvějový a mátový čaj
 • vyzkoušejte homeopatika – Ricinus Communis 30CH, Lac Caninum 30CH
 • prsa chlaďte studenými obklady
 • prsa svazujte pruhem látky

Pro Dudlu napsala: Bc. Andrea Bělohradská | Editace: Andrea Bělohradská

Vyberte si dětské zboží:

Pokračujte v čtení blogu: