UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je dna?

Dna nebo také pakostnice, které se v dřívějších dobách říkalo „Nemoc králů“ je revmatologickým zánětlivým onemocněním. Vzniká jako následek dlouhodobě zvýšené hladiny kyseliny močové v krvi a jejím hromaděním v organismu. K tomuto stavu dochází při konzumaci potravin obsahujících zvýšené množství tzv. purinů, tj. látek obsahujících právě kyselinu močovou a také jejím nedostatečným vylučováním ledvinami.

co-je-dna

Co je a jak se projevuje dna? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Jak se projevuje dna?

Dna se nejčastěji projevuje zvýšenou bolestivostí kloubů, a to především ráno a večer, nejčastěji pak v kloubu na palci u nohy. Nevyhýbá se ovšem ani kloubům na rukách nebo v kolenou. Tyto postižené klouby jsou pak zarudlé a oteklé, citlivější na dotek. Akutní příznaky většinou po několika týdnech odezní, nemoc jako taková ale v člověku zůstává.

Jak se dna diagnostikuje?

Nemoc bývá diagnostikována na základě zvýšených hodnot kyseliny močové v krvi. V případě neléčení se tyto problémy mohou znovu objevit po několika měsících nebo dokonce i letech. Kromě bolestí, otoku a zarudnutí kloubu se může objevit i horečka, zimnice nebo celková schvácenost. V takovém případě se pak už onemocnění dostalo do chronické fáze.

sportovni-vyziva

Proč vlastně dna vzniká a jaké má příčiny?

Mezi nejčastější důvody vzniku patří:

  • nadměrná konzumace alkoholu
  • zvýšený příjem potravin bohatých na živočišné bílkoviny a puriny - červené maso, uzeniny, apod.
  • nedostatečný pitný režim,
  • nedostatek pohybu
  • ledvinová nedostatečnost
  • dlouhodobější užívání léků, hlavně diuretik


Jak se dna léčí?

Nejdůležitějším krokem je velmi přísná dieta s vyloučením alkoholu, smažených jídel, vnitřností, červeného masa, ostrých a kořeněných pokrmů. Naopak je vhodné zařadit do jídelníčku čerstvé ovocné a zeleninové šťávy, mléčné výrobky, luštěniny, celozrnné potraviny nebo vitamínové doplňky obsahující omega-3 mastné kyseliny.

Co se medikace týče, bývají předepisovány léky snižující bolest kloubů a potlačující zánět, tedy tzv. nesteroidní antirevmatika.Pro Dudlu napsala: Petra Velíková | Edit: Andrea Bělohradská

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: