Co je DNA?

DNA nebo také pakostnice, které se v dřívějších dobách říkalo „Nemoc králů“ je revmatologickým zánětlivým onemocněním. Vzniká zvýšenou hladinou kyseliny močové v krvi a hromaděním v organismu. K tomuto stavu dochází při konzumaci potravin obsahujících zvýšené množství tzv. purinů, tj. látek obsahujících právě kyselinu močovou a také jejím nedostatečným vylučováním ledvinami.

co-je-dna

(Zdroj fotky: Freepik.com)

A jaké jsou příznaky tohoto onemocnění? DNA se nejčastěji projevuje zvýšenu bolestivostí kloubů, a to především ráno a večer, nejčastěji pak v kloubu na palci u nohy. Nevyhýbá se ovšem ani kloubům na rukách nebo v kolenou. Tyto postižené klouby jsou pak zarudlé a oteklé, citlivější na dotek. Většinou po několika týdnech bolest odezní, nemoc jako takové ale v člověku zůstává.

Jak se tato nemoc diagnostikuje a je to s léčbou? Nemoc bývá diagnostikována na základě zvýšených hodnot kyseliny močové v krvi. V případě neléčení se tyto problémy mohou znovu objevit po několika měsících nebo dokonce i letech. Kromě bolestí, otoku a zarudnutí kloubu se může objevit i horečka, zimnice nebo celková schvácenost. V takovém případě se pak už onemocnění dostalo do chronické fáze.

Proč vlastně DNA vzniká a jaké má příčiny? Mezi nejčastější důvody vzniku patří nadměrná konzumace alkoholu, zvýšený příjem potravin bohatých na bílkoviny, nedostatečný pitný režim, nedostatek pohybu, ledvinová nedostatečnost nebo dlouhodobější užívání léků, hlavně diuretik.

A jak se DNA léčí? Nejdůležitějším krokem je velmi přísná dieta s vyloučením alkoholu, smažených jídel, vnitřností, červeného masa, ostrých a kořeněných jídel. Naopak je vhodné zařadit do jídelníčku čerstvé ovocné a zeleninové šťávy, mléčné výrobky, luštěniny, celozrnné potraviny nebo vitamínové doplňky obsahující omega-3 mastné kyseliny. Co se medikace týče, bývají předepisovány léky snižující bolest kloubů a potlačující zánět, tedy tzv. nesteroidní antirevmatika.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení