Co je DNA?

DNA nebo také pakostnice, které se v dřívějších dobách říkalo „Nemoc králů“ je revmatologickým zánětlivým onemocněním. Vzniká zvýšenou hladinou kyseliny močové v krvi a hromaděním v organismu. K tomuto stavu dochází při konzumaci potravin obsahujících zvýšené množství tzv. purinů, tj. látek obsahujících právě kyselinu močovou a také jejím nedostatečným vylučováním ledvinami.

co-je-dna

(Zdroj fotky: Freepik.com)

A jaké jsou příznaky tohoto onemocnění?

DNA se nejčastěji projevuje zvýšenu bolestivostí kloubů, a to především ráno a večer, nejčastěji pak v kloubu na palci u nohy. Nevyhýbá se ovšem ani kloubům na rukách nebo v kolenou. Tyto postižené klouby jsou pak zarudlé a oteklé, citlivější na dotek. Většinou po několika týdnech bolest odezní, nemoc jako takové ale v člověku zůstává.

Jak se tato nemoc diagnostikuje a je to s léčbou?

Nemoc bývá diagnostikována na základě zvýšených hodnot kyseliny močové v krvi. V případě neléčení se tyto problémy mohou znovu objevit po několika měsících nebo dokonce i letech. Kromě bolestí, otoku a zarudnutí kloubu se může objevit i horečka, zimnice nebo celková schvácenost. V takovém případě se pak už onemocnění dostalo do chronické fáze.

sportovni-vyziva

Proč vlastně DNA vzniká a jaké má příčiny?

Mezi nejčastější důvody vzniku patří nadměrná konzumace alkoholu, zvýšený příjem potravin bohatých na bílkoviny, nedostatečný pitný režim, nedostatek pohybu, ledvinová nedostatečnost nebo dlouhodobější užívání léků, hlavně diuretik.

A jak se DNA léčí?

Nejdůležitějším krokem je velmi přísná dieta s vyloučením alkoholu, smažených jídel, vnitřností, červeného masa, ostrých a kořeněných jídel. Naopak je vhodné zařadit do jídelníčku čerstvé ovocné a zeleninové šťávy, mléčné výrobky, luštěniny, celozrnné potraviny nebo vitamínové doplňky obsahující omega-3 mastné kyseliny. Co se medikace týče, bývají předepisovány léky snižující bolest kloubů a potlačující zánět, tedy tzv. nesteroidní antirevmatika.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Vyberte si na Dudlu sportovní potřeby: