UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je to laktační krize a jak ji řešit?

Náhlý pocit prázdných prsou a nedostatku mateřského mléka, nespokojené a uplakané miminko a nervy nadranc? Pak máte pravděpodobně co do činění s takzvanou laktační krizí. Co přesně obnáší a jak ji zvládnout s klidem?

co-je-laktacni-krize

Laktační krize a růstový spurt

  • Laktační krize 

    Laktační krizí je označováno období, kdy dojde k subjektivnímu poklesu tvorby mateřského mléka – ten se vyznačuje zejména pocitem prázdných prsou, kdy se žena může domnívat, že přišla o mléko. Ve skutečnosti se ale jedná o zcela přirozenou věcokolo 3. až 6. týdne totiž dochází k ustálení tvorby mateřského mléka. V prvních týdnech po porodu je běžné, že se mateřského mléka tvoří více než je potřeba a mnohé maminky bojují s nalitými a často bolestivými prsy, po nějakém čase se však jeho tvorba ustálí a mléko se dále tvoří podle pravidla poptávky a nabídky.

    Když je tvorba mateřského mléka ustálená a srovnaná, je naprosto běžné, že se prsa již nenalévají (nalijí se jen v případě delšího časového intervalu mezi kojením), ale mléko se začne tvořit až ve chvíli, kdy se miminko přisaje k prsu. Laktační krize se často také střetává s takzvaným růstovým spurtem u miminka. 

  • Růstový spurt 

    Růstový spurt je přechodné období, kdy dochází ke skokovému růstu miminka. To vyžaduje mnohem častější kojení, a to jak ve dne, tak v noci. Může být také neklidnější a když se k růstovému spurtu přidá již zmíněná laktační krize, kdy dochází k přirozenému poklesu tvorby mateřského mléka a pocit prázdných, měkkých prsů, problém je na světě. Růstový spurt trvá obvykle poměrně krátkou dobu, někdy to může být jen 2 až 3 dny, někdy ale klidně i déle než týden. V každém případě se ale jedná o stav přechodný, který brzy odezní a lze ho zvládnout bez ztráty kojení.

Jak zvládnout laktační krizi?

Když se ustálí tvorba mateřského mléko, prsy se přestanou nalévat a k tomu se přidá ještě nespokojenost a neustálý hlad miminka, které právě vstoupilo do období růstového spurtu, velká spousta maminek mnohdy podlehne svému strachu a začne miminko přikrmovat umělým mlékem. To je ale zásadní chyba, která často spustí řetězec dalších událostí, které ve většině případů vedou až k ukončení kojení. Pokud chcete kojit i nadále, držte se následujících rad:

  1. V žádném případě miminko nedokrmujte umělým mlékem

    Dokrm sice miminko zasytí a to bude klidnější, ovšem pravděpodobně už nebude mít takový zájem o kojení, protože bude mít plné bříško. A protože tvorba mateřského mléka závisí na poptávce, pokud se sníží frekvence kojení, samozřejmě se sníží i tvorba mateřského mléka, kterého pak může být nedostatek, což vede k další nespokojenosti miminka, dalšímu dokrmování a nakonec k ukončení kojení.
  2. Nedávejte miminku na uklidnění dudlík

    Pokud je miminko neklidné, uklidněte ho kojením, vyhněte se ale podávání dudlíku – ten totiž kazí techniku přisátí a může vést k potížím s kojením.

  3. Miminko kojte na požádání

     
    V době laktační krize i růstového spurtu kojte své miminko kdykoli projeví zájem, i přesto, že to bude mnohem častěji než obvykle – jen tak se vám podaří pokrýt zvýšené nároky na potravu a udržet si tvorbu mateřského mléka na potřebné úrovni.

  4. Zkuste navýšit tvorbu mateřského mléka 

    Kromě častějšího kojení je důležité také noční kojení, protože právě v noci se tvoří mléka nejvíce. Také je určitě vhodné navýšit příjem tekutin, zařadit mezi ně bylinky na podporu laktace (pískavice řecké seno) a zvýšit příjem živin.

Rada na závěr

Pamatujte, že když se vám přestanou nalévat prsa, vůbec to neznamená, že přicházíte o mléko, ale tvorba mléka se ustálila a dále se bude mléko tvořit podle potřeb miminka. Vždy proto kojte na požádání, vyhněte se zbytečným příkrmům a nedávejte miminku dudlík. Pokud by se objevily potíže s kojením, neváhejte se obrátit na laktační poradkyni, která vám pomůže a zodpoví všechny vaše otázky.

Pro Dudlu napsala: Bc. Andrea Bělohradská

Vyberte si dětské zboží:

Pokračujte v čtení blogu: