UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je šestinedělí?

Šestinedělí (puerperium) je období šesti týdnů po porodu, kdy se velmi zjednodušeně řečeno novopečená maminka zotavuje z porodu a seznamuje s miminkem. Je to doba, kdy se ženino tělo po dlouhých měsících těhotenství a náročné porodní práci vrací do původního stavu jako před těhotenstvím — z dělohy odcházejí očistky, zaceluje se ranná plocha po placentě, děloha se pomalu zavinuje a zmenšuje, svaly a kůže na břiše se (někdy velice pomalu) zatahují, zadržovaná voda odchází z těla ven, mléčné žlázy zahajují svou funkci a žena kojí své miminko, a dochází k bouřlivým hormonálním změnám, které mohou být příčinou přirozeného poporodního blues (baby blues). 

co-je-setinedeli

Šestinedělí po porodu: (Zdroj fotky: Freepik.com)

 

Co nedělat v šestinedělí? Co nejvíce odpočívejte

Právě kvůli hormonálním změnám je žena v prvních týdnech po porodu miminka velice zranitelná a měla by být pokud možno co nejvíce v klidu a odpočívat. Vždyť celé těhotenství a porod byly pro tělo opravdový zápřah. Ne nadarmo se také šestinedělí  říká "doba hájení".

Je to velice křehké období, které by mělo být pro každou ženu posvátné. A nejen pro ni — na paměti by to měli mít také všichni blízcí, partner a rodina. 

Těhotenství a porod byly zvýšenou zátěží pro vaše tělo a šestinedělí je tu právě proto, abyste se zotavila, sžila se s novou rolí maminky a se svým miminkem. Vše ostatní počká. Berte toto období jako takovou malou "dovolenou" (i když může být náročnější, obzvlášť pro prvorodičky) a snažte se co nejvíce odpočívat, neklást na sebe přehnané nároky, nebýt za každou cenu dokonalá a fit.

V dnešní době, kdy jsou hlavními hodnotami výkonnost a dokonalý vzhled, to možná vypadá jako sci-fi a třeba na to sama nejste úplně naladěná, ale věřte, že když uberete a nebudete se snažit fungovat hned po porodu na sto procent, ale přijmete šestinedělí jako přechodné období zvolnění, budete za to nakonec ráda.

Pokud je to vaše první miminko, máte tu výhodu, že si ještě můžete dovolit opravdu odpočívat podle libosti. Pokud už doma máte děti, bude to o něco náročnější, tak se neostýchejte požádat někoho blízkého o pomoc.

detske-zbozi

Návštěvy v šestinedělí? Nastavte si jasná pravidla a hranice

To platí zejména u návštěv v porodnici i potom u vás doma. Pokud se necítíte na návštěvy nebo chcete být zkrátka v klidu, nemějte výčitky a návštěvu odmítněte. Ne každá maminka chce přijímat návštěvy pár dní po porodu, přece jen můžete být rozbolavělá a celkově se necítit právě komfortně.

To, že jste porodila, opravdu není volná vstupenka k vám domů pro každého, kdo projeví zájem. Jistě, každý se chce pokochat miminkem a poblahopřát vám, ale pokud se na to necítíte, není důvod se za každou cenu přemáhat. Samozřejmě pokud o návštěvy stojíte, pak je to v pořádku.

Práce v šestinedělí? Požádejte o pomoc

Není žádná ostuda požádat o pomoc někoho blízkého. Může to být váš partner, maminka, babička, teta, kamarádka, tchyně... kdokoli. Můžete poprosit o pomoc s úklidem domácnosti, vařením nebo se staršími dětmi, které může vzít někdo třeba na procházku, abyste si mohla odpočinout. Věřím, že vám vaši blízcí jistě rádi pomůžou.

detske-obleceni

Miminko v šestinedělí? Nasbírejte dostatek informací

Určitě bych vám poradila, abyste si včas, ideálně ještě před porodem, nasbírala dostatek informací, hlavně o kojení. Radím vám, abyste rozhodně nespoléhala na to, že informace získáte až v porodnici nebo v ordinaci dětského lékaře. Dost často se tam maminkám bohužel dostává zastaralých informací a nevhodných rad, které mohou kojení poškodit hned na samém začátku.  

A kde načerpat ty správné informace založené na nejnovějších poznatcích? Buď už na nějakém předporodním kurzu nebo kurzu věnujícím se konkrétně přípravě na kojení nebo na ověřených a kvalitních webech — Mamila, Laktační liga nebo blogy různých porodních asistentek a dul.

Na prvních dvou zmíněných stránkách naleznete taky kontakty na laktační poradkyně, které vám kdykoli přijedou pomoci nebo vás jen povzbudí. Přeji vám klidné  šestinedělí plné pohody a zaslouženého odpočinku.

Bc. Andrea Bělohradská, maminka a porodní asistentka | Editace: Andrea Bělohradská

Vyberte si dětské zboží:

Pokračujte v čtení blogu: