UPOZORNĚNÍ: Objednávky se zbožím od značky Housedecor budou mít z logistických důvodů 5 denní zpoždění.

Jak se připravit na porod?

Příprava na porod je velmi komplexní téma. Zahrnuje spoustu různých aspektů, protože nejde jen o samotný porodní proces, ale také období bezprostředně před ním a po něm. Připravit se na porod rovná se připravit se na novou životní roli a vše, co příchod miminka obnáší. Na následujících řádcích jsem pro vás sepsala některé důležité body, na které se během těhotenství v rámci přípravy k porodu zaměřit.

jak-se-pripravit-na-porod

Příprava na porod (Zdroj fotky: Freepik.com)

Informace o porodu

Naprostým základem celé předporodní přípravy jsou informace. Dostatek správných informací o těhotenství, porodu, šestinedělí, kojení, právech při hospitalizaci. Pouze informovaná rodička (popř. partner) je připravená rodička, která se umí správně rozhodovat, která ví, co chce a co ne. To je základní cesta ke spokojenému porodu. Je tedy vhodné navštívit nějaký kvalitní předporodní kurz, úplně nejlépe vedený nějakou zkušenou komunitní porodní asistentkou (doporučuji např. kurz Hypnoporodu). Na kurzu získáte všechny potřebné informace, naučí vás správně dýchat, pracovat s porodní bolestí, ukážou vám nejrůznější polohy pro I. a II. dobu porodní a dozvíte se vše o těhotenství, porodu, poporodním období, péči v porodnici apod. Díky své informovanosti tak budete vědět, co zhruba očekávat, na co se připravit a předejdete i případnému rozčarování či nepříjemným překvapením.

Příprava těla na porod

Nejlepším způsobem, jak své tělo připravit na nadcházející porod, je dostatek vhodného pohybu. Vyzkoušet můžete nejrůznější cviky vhodné v těhotenství (cvičení pro těhotné bývá součástí předporodních kurzů), procházky na čerstvém vzduchu nebo třeba plavání. V posledních čtyřech týdnech do termínu porodu pak můžete začít pomalu připravovat na porodní práci také svoji dělohu - pitím maliníkového čaje. Péči a přípravu si zaslouží i vaše hráz, která dostane při porodu pořádně zabrat, když se rodí hlavička miminka. Správnou péčí o hráz, například pravidelnou jemnou masáží pomocí různých olejíčků, můžete zvýšit její pružnost a předejít tak porodnímu poranění či zbytečnému nástřihu. V posledních letech jsou na trhu i různé pomůcky, které připravují hráz na průchod hlavičky a určitě je můžu doporučit - např. aniball.

Psychická příprava na porod

Tady se zase vrátím k té stále opakované mantře o informacích - kvalitní a srozumitelné informace o porodu vám výrazně usnadní nejen fyzickou, ale i psychickou přípravu na něj, protože budete mít představu o tom, co vás zhruba čeká a jak celý porodní proces probíhá, co mu napomáhá, co ho naopak brzdí a že je to velmi individuální zážitek. Před porodem si na základě nabytých informací promyslete, jak byste si přála, aby váš porod probíhal, co si přejete a co nikoli a sepište to do svého porodního plánu (porodního přání). Rozmyslete si také, koho chcete mít u porodu jako doprovod. Určitě můžu doporučit kromě blízké osoby třeba dulu či soukromou porodní asistentku, která vás porodem provede a podpoří vás. V rámci psychické přípravy na porod si mimo jiné promyslete, co všechno by vám při zvládání I.doby porodní mohlo pomoci - můžete si vytvořit vlastní afirmační kartičky (motivační kartičky pro zvládání porodu - najdete je i na internetu), vybrat si nějakou oblíbenou hudbu, vonné oleje pro aromaterapii, masážní oleje, popř. Bachovy květové esence nebo homeopatika, chcete - li. Zkrátka cokoli, co vám ze "strašáka" jménem porod udělá o poznání příjemnější zážitek - protože na vaší psychické pohodě a celkovém porodním zážitku záleží více než si myslíte!

Období po porodu

Jak jsem psala v úvodu, není to pouze porod, na co je dobré se předem připravit. Je dobré mít v rukávu "pomoc" pro případ, že byste tápala v čemkoli, co se bude dít i po porodu. Určitě je dobré zajistit si kontakt na kvalitní laktační poradkyni (Mamila nebo Laktační liga), pro případ, že by se objevily potíže s kojením. Máte - li navíc vlastní porodní asistentku, která o vás pečovala v těhotenství i při porodu, obvykle se na ni můžete obrátit i v šestinedělí, kdyby bylo třeba což je výhoda. A co je dobré zajistit si ještě před porodem právě pro první dny šestinedělí? Jakoukoli pomoc někoho blízkého - maminky, babičky, kamarádky, kohokoli.. Mít se zkrátka na koho obrátit, aby vám pomohl třeba s úklidem, vařením nebo starším dítkem. Období šestinedělí by totiž mělo být obdobím odpočinku a sžívání se s miminkem. Přeji vám, aby porod vašeho miminka proběhl pokud možno podle vašich představ a přání, aby byla chvíle zrození vašeho děťátka jemná a citlivá.

Andrea Bělohradská, maminka a porodní asistentka

Jak správně kojit | Kdy jet do porodnice? | Co je šestinedělí

Nástřih hráze | Koronavirus a těhotenství | Otec u porodu | Termín porodu | Porodní plán 

Líbil se vám článek na téma: Jak se připravit na porod? To máme velkou radost, ale tím to u nás nekončí, máme toho mnohem víc. Připravili jsme pro vás komplexní blog pro maminky a tatínky, který nám pomáhají dávat dohromady naši odborníci a rodičové v jednom. A bychom věděli, že jsme vykročili správným směrem a naše články vám pomáhají, budeme moc rádi, když autory podpoříte sdílením přes Facebook a nákupem dětského oblečenídudlíků, plenek, nebo hraček pro miminka. Zároveň tím uděláte dvojitou radost, protože nám pomůžete podpořit nadační fond Radost dětem, kterým každoročně darujeme 20 % ze zisku.

Děkujeme, tým Dudlu.cz