UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak dlouho trvá mateřská dovolená?

Mateřská dovolená, lidově zvaná mateřská, je obdobím, kdy se maminka sžívá s novorozencem. Kdo má sám děti, mi dá určitě za pravdu, že nejde o dovolenou v tom pravém slova smyslu a název tohoto období je zvolen poněkud nešťastně. Mateřská dovolená trvá 28 týdnů, pokud došlo k porodu jednoho miminka. Když se narodí dvojčata nebo vícerčata, tato doba se prodlužuje na 37 týdnů.

jak-dlouho-trva-materska-dovolena

Jak dlouho trvá mateřská dovolená? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Mateřská dovolená

Více než dovolená je to spíš velká dřina, stereotyp a práce v režimu 24/7. Nicméně buďme rádi, že tu vůbec něco takového existuje a nemusíme své děti odkládat do péče chůvy již od útlého věku. Mateřskou dovolenou přiznává maminkám zaměstnavatel. 

Toto období začíná 6 až 8 týdnů před plánovaným termínem porodu, konkrétní termín nástupu na mateřskou dovolenou si maminka v tomto rozmezí určuje sama. Během mateřské dovolené je ženě vyplácena dávka – peněžitá pomoc v mateřství (PPM).

detske-obleceni

Tuto dávku vyplácí stát, konkrétně Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ), a to na základě nemocenského pojištění. Na mateřskou dovolenou navazuje rodičovská dovolená a pobíranou dávkou je rodičovský příspěvek, který vyplácí Úřad práce. Na dávku peněžité pomoci v mateřství dosáhne jen ten, kdo splní zákonem dané podmínky. Ty se liší u maminek zaměstnaných a maminek podnikatelek (OSVČ). Naopak rodičovský příspěvek není limitován podmínkami a dosáhne na něj každý rodič.

Málokdo ale ví, že na mateřskou dovolenou může nastoupit i otec dítěte (případně manžel maminky, přestože nejde o biologického otce miminka). V tom případě, ale o mateřskou může požádat až po tzv. šestinedělí, tj. od začátku 7. týdne po porodu. A pokud chce pobírat PPM, musí též splnit zákonem dané podmínky.

U mužů tak délka čerpání peněžité pomoci v mateřství je max. 22 týdnů v případě jednoho narozeného miminka nebo 31 týdnů v případě vícerčat. Jestliže na mateřskou bude nastupovat otec dítěte, musí tuto dohodu matka písemně potvrdit ověřeným podpisem.

Pro Dudlu napsala: Tereza Strohmeierová | Editace: Andrea Bělohradská

Vyberte si dětské zboží:

Pokračujte v čtení blogu: