UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Ženská bylinná napářka v šestinedělí?

Je dost možné, že o ženské bylinné napářce slyšíte vůbec poprvé, věřte ale, že tato procedura byla po staletí běžnou součástí poporodní péče o šestinedělku. Mnohé přírodní národy po celém světě ji využívají i dnes, jen z naší západní kultury vymizela spolu s tím, jak se porodní péče o ženu přesunula z rukou porodních asistentek do rukou lékařů a zdravotních institucí.

naparka-3

Ženská bylinná napářka v šestinedělí? (Zdroj: Freepik.com)

Péče o rodičku dnes

Spolu s proměnou péče o ženu v těhotenství a po porodu naše společnost neztratila jen povědomí o léčivé a očistné síle bylinné napářky, ale pomalu vymizela i tradiční péče o ženu v šestinedělí. Ta zahrnovala především klid, teplo a čas na regeneraci ženského těla po náročném porodu, strávený nejlépe v posteli a s podporou nejbližší rodiny, hlavně pak žen.

Dnes taková péče bohužel nefunguje, komunitních porodních asistentek je málo a na poporodní péči o ženu v šestinedělí se moc odborníků nezaměřuje, lékaři léčí až případné komplikace. Ženská bylinná napářka v šestinedělí je tak alespoň částečným návratem k tradiční poporodní péči. Umožní vám na chvilku vypnout, zaměřit se na své tělo, pomoci mu s poporodní regenerací a užít si příjemný relax v teple.

Kdy začít

Je jen na vás, kdy po porodu začnete s napářkou, základní podmínkou ale je, že už nesmíte krvácet. Jakmile očistky změní barvu z červené na hnědou a budou mít spíše intenzitu špinění, můžete bezpečně začít s napařováním. Doporučuje se napařovat pravidelně každý den po dobu alespoň 30 dnů, klidně i déle.

Obecně platí, že je efektivnější napařovat spíše častěji a kratší dobu nežli si dopřát dlouhou napářku jednou za delší čas. A v šestinedělí to platí obzvlášť, protože čípek po porodu není ještě zcela uzavřen a bylinková pára má nejsilnější účinky.

Nemusíte se bát začít s napařováním ani pokud máte porodní poranění, které se teprve hojí, bylinná pára ránu pěkně vydezinfikuje a zároveň napomáhá hladkému hojení. Napářku si dopřávejte nejlépe denně zhruba 15 až 30 minut, pokud jste však trpěla v těhotenství na kvasinkové infekce, zkraťte její dobu na 10 minut.

detske-zbozi

Účinky bylinné napářky v šestinedělí

Šestinedělní bylinná napářka je v první řadě preventivní procedura, která napomáhá k rychlejší regeneraci po porodu a zároveň pomáhá předcházet vzniku případných poporodních komplikací jako je například zánět, pomalé zavinování dělohy apod. Napářka má v šestinedělí hned několik blahodárných účinků.

Hlavními aspekty jsou teplá pára a léčivé látky obsažené v bylinkách. Teplá pára zajišťuje prohřátí malé pánve, díky němuž dochází k lepšímu prokrvování a stahování dělohy a následně i zkrácení doby, po kterou odchází očistky. Také působí analgeticky, tedy tlumí případnou bolest spojenou se zavinováním dělohy. Prospěšné látky v bylinkách pak tento efekt umocňují a působí dezinfekčně a napomáhá hojení porodních poranění.

Bylinná napářka ale může napomoci také při kojení, protože tím, že stimujule centrální nervovou soustavu, vyplavuje se více hormonu oxytocinu, který je pro kojení velmi důležitý, má totiž na starost vylučování mateřského mléka. Kromě toho je to také hormon lásky, který podporuje utváření láskyplného vztahu mezi matkou a miminkem. A nakonec, bylinná napářka je příjemným relaxem a chvilkou klidu během týdnů více či méně náročného šestinedělí šestinedělí. Tím, že je to velmi příjemná procedura, účinně harmonizuje mysl.

detske-obleceni

Kontraindikace bylinné napářky v šestinedělí

I když se jedná o neškodnou a prospěšnou kúru, i bylinná napářka má své kontraindikace, tedy případy, kdy není vhodné ji provozovat. Patří mezi ně porod císařským řezem, vulvovaginální varixy (křečové žíly na zevních rodidlech a v pochvě), horečka, nízký krevní tlak, poporodní krvácení a infekce v pochvě.

Bylinky do poporodní napářky

Vhodnými bylinkami pro poporodní směs k napařování jsou listy maliníku, listy ostružiníku, kontryhel, bazalka, levandule, měsíček lékařský, mateřídouška, šalvěj lékařská, dubová kůra, kopřiva či růže stolistá.

Pokud zvažujete, že bylinnou napářku vyzkoušíte, ale nevíte si úplně rady, obraťte se porodní asistentku či dulu, která se napařováním zabývá.

Andrea Bělohradská, maminka a porodní asistentka | Editace: Andrea Bělohradská

Vyberte si dětské zboží:

Pokračujte v čtení blogu: