UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Lékárnička pro miminko

Čekáte-li co nevidět nový přírůstek do rodiny, jistě už přemýšlíte nad tím, co všechno musíte pořídit, aby vašemu miminku v první výbavičce nic nechybělo. Kromě plenek, oblečení, kočárku nebo šátku na nošení a dalších nezbytností určitě nezapomeňte ani na dětskou lékárničku, kam budete moci v případě potřeby hned sáhnout. V tomto článku vám poradím, čím je dobré vybavit domácí lékárničku než se vám narodí miminko.

lekarnicka-pro-miminko

Co patří do lékárničky pro miminko? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Co by měla obsahovat lékárnička pro novorozence:

  1. Péče o pupík

    V některých porodnicích miminkům odstraňují pupeční pahýl brzy po narození, jinde ho nechají odpadnout přirozeně. V každém případě je na místě jemná péče, především kvůli hygieně. Abyste urychlili spontánní odpadnutí zbytku pupeční šňůry, je třeba ji vysušit. Do lékárničky proto určitě pořiďte lahvičku 60% lihu a gázové nebo buničinové čtverečky.

    Při každém přebalování proto pupeční pahýl ošetřete lihem. Vždy ale dávejte pozor, aby se líh nedostal na pokožku kolem pupíku, mohl by ji totiž podráždit. Při koupání se snažte, aby se pupík pokud možno nenamočil, případně koupání odložte až na dobu, kdy pupeční pahýl odpadne. 

  2. Péče při rýmě a nachlazení

    Ani novorozencům se nevyhýbá rýma či drobné nachlazení. Protože ještě miminka nemají plně vyvinutou schopnost termoregulace, mohou prochladnout velmi snadno. Pro případ, že by vaše děťátko nastydlo a bylo zahleněné, nezapomeňte pořídit dětskou odsávačku hlenů (manuální, elektrickou nebo k připojení na vysavač) a také nosní sprej s mořskou vodou.

  3. Léky proti horečce a bolesti

    Až budete vybavovat dětskou lékárničku, nezapomeňte ani na léky proti horečce a proti bolesti, protože nikdy nevíte, kdy je budete potřebovat. Samozřejmě by bylo nejlepší, kdyby nebyly potřeba nikdy, ale je dobré být na to připraveni, zvlášť když vašemu miminku vyskočí teplota uprostřed noci.

    Analgetika a antipyretika seženete už pro ty nejmenší, nejčastěji ve formě sirupu nebo rektálních čípků. Vybírat můžete ze dvou účinných látek – paracetamolu a ibuprofenu. Chybět by vám v lékárničce neměl ani teploměr, nejlépe rektální s rychlou dobou měření.

    Při měření teploty v konečníku ale myslete na to, že je vždy třeba odečíst 0,5 stupně pro získání finální teploty. Na rychlé orientační změření je pak velmi dobrým pomocníkem bezkontaktní teploměr, kterým můžete miminku změřit teplotu i v noci, aniž byste ho museli hned budit.

  4. Péče o bolavé bříško

    Velmi malá miminka jak známo velmi často trápí takzvaná kojenecká kolika, tedy bolesti bříška způsobené plynatostí. I pro tento případ se můžete vybavit předem a nakoupit několik věcí, které vašemu děťátku uleví – masážní gel na bříško, nahřívací polštářek nebo plyšáka, rektální rourku (tu ale používat jen výjimečně) a kapičky proti nadýmání (např. Espumisan nebo přírodní BabyCalm).

  5. Péče o oči

    Některým miminkům občas po porodu teče z očí nebo se jim v koutcích tvoří ospalky, proto je dobré očička občas šetrně otřít a případně vykapat. K tomu vám skvěle poslouží klasické kapky na oči pro dospělé i děti od narození, například Ocuflash nebo Ophtalmo septonex. Oči pak vždy vytírejte čistým buničinovým čtverečkem od vnitřního koutku směrem do vnějšího.

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Editace: Andrea Bělohradská

Vyberte si dětské zboží:

Pokračujte v čtení blogu: