UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak naučit dítě číst?

Pokud chcete, aby byl z dítěte do budoucna čtenář, měli byste mu ukázat také váš pozitivní přístup ke čtení, protože tady více než kdy jindy platí, že důležitý je především vzor rodičů. Sami byste měli číst, ukazovat dítěti zajímavé knížky, chodit společně do knihovny nebo knihkupectví, listovat si v knížkách různých žánrů nebo si doma založit svou vlastní knihovničku, kterou budete postupem času rozšiřovat. 

jak-naucit-dite-cist

Jak naučit dítě rychle číst? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Pozitivní přístup ke čtení

Pozitivní vztah ke čtení byste v něm měli pěstovat ideálně odmalička, a to i když je dítě opravdu úplně malé a knížka vlastně ani žádná písmenka nemá nebo jich má jen minimum. Pro nejmenší děti jsou vhodné knížky s kontrastními barvami, s velkými jednoduchými obrázky nebo interaktivní knížky, které obsahují zvuky, ve kterých se dají posunovat její části apod. Sedněte si s dítětem a společně si v knížce listujte, popisujte jednotlivé věci a ukazujte mu je.

Vždy vybírejte knížku s ohledem na věk dítěte. Měla by být zajímavá, s poutavým příběhem a vždy jen lehce nad jeho momentální čtecí schopnosti. Neměla by být tedy ani moc jednoduchá, ale na druhou stranu ani moc složitá. Pokud jste s výběrem knížky nejistí, podívejte se na recenze knížek na internetu nebo se o vhodné knížce poraďte v knihkupectví.

Knížka rozvíjí spoustu schopností dítěte. Na vás je, abyste mu pomohli je rozvíjet. Abyste rozvíjeli řečové schopnosti dítěte a jeho logické myšlení, musíte s dítětem komunikovat. Po přečtení příběhu se ho například ptejte na jeho názor, na postavy, jak bude asi příběh pokračovat dál apod.

hracky-pro-deti

Čtení krok za krokem

Měli byste sami vyhodnotit, kdy je vhodné začít s učením čtení, protože neexistuje nějaký konkrétní věk. Mělo by to být vždy nenásilné a zábavnou formou. Někdy se i samo dítě začne iniciativně zajímat o písmenka. Dítě je schopné naučit se číst zhruba ve věku od 4 let, ale někdy i dříve. Na druhou stranu byste ho neměli do čtení nutit jen proto, že je třeba starší nebo že si sami přejete, aby četlo.

Pro začátek je vhodné najít knížku, která zobrazuje písmena s obrázkem, který na dané písmeno začíná. Dítě si tak lépe dokáže představit souvislosti. Nezaměřujte se jen na velká tiskací písmena, protože těch je v psaném textu ve finále jen minimum, ale taky na malá tiskací písmena. Psací písmena zatím ignorujte.

Učení písmen hrou

Aby si dítě zapamatovalo jednotlivá písmena, můžete s ním hrát různé hry:

  1. Může například říkat slova, na které písmeno začíná (A jako auto, B jako babička, C jako citron, D jako dům apod.)

  2. Vymýšlet jména na začínající písmenko (A jako Anička, B jako Barunka, C jako Cecilka, D jako Dominik apod.)

  3. Vkládat písmenka do otvorů pro ně určených

  4.  Přečíst si písmeno a snažit se ho následně napsat apod.

Záleží na vaši fantazii. Pokud vás nic nenapadá, koukněte se na internet, kde najdete spoustu různých aktivit na rozvoj čtení pro začátečníky.

Učení slabik

Pokud dítě už umí písmena perfektně, můžete přejít k dalšímu kroku. V opačném případě procvičujte písmena stále dokola. Poté ho můžete učit písmenka spojovat v jednoduché slabiky (např. ma, ta, ba, po apod.). Nechte dítě, aby je přečetlo a následně vyslovilo nahlas. Dejte dítěti na čas, nijak na něj netlačte. Věnujte tomuto bodu dostatek trpělivosti. Opět platí, že jedině až bude umět perfektně spojit dvě až tři písmena dohromady, může přejít k samotnému čtení slov.

  1. Na začátek dávejte jednoduchá slova bez háčků a čárek. Ty můžete do učení zakomponovat až si budete jisti, že perfektně písmena bez diakritiky ovládá. Po každé slabice tleskněte, aby si dítě zafixovalo, jak se písmenka spojují dohromady. Trénujte plynulost čtení jednoduchých slov. Vždy je dobré spojit si slova s obrázkem pro lepší pochopení.

  2. Můžete si například napsat na kartičky jednoduchá slova, na další zase nakreslit obrázek. Dítě bude muset slovo přečíst a pak k němu najít obrázek, který toto slovo vyjadřuje. Nebo bude muset najít v místnosti věc, která je na kartičce napsána apod.

  3. Následně můžete přejít ke čtení jednoduchých vět (určitě každý si vybaví věty ze Slabikáře: Máma mele maso., Máma má Emu., Ema má mámu. apod.). Obtížnost zvyšujte až když jste si jisti, že současnou úroveň zvládá. Pak můžete číst společně jednoduché příběhy, básničky, říkanky apod.

Jak se zvyšuje úroveň čtení dítěte, připravujte mu složitější úkoly spjaté se čtením. Po přečtení příběhu nahlas se ho například ptejte, aby vám příběh povykládalo vlastními slovy, popsalo oblíbenou postavu apod.

Motivujte dítě ke každodennímu čtení, aby nevyšlo ze cviku. Nechte ho, aby vám přečetlo různé nápisy třeba v obchodě, ve městě, na potravinách apod.
Abyste neustále rozvíjeli slovní zásobu dítěte, nepřestávejte mu sami číst. Můžete se třeba střídat ve čtení. Jednou budete číst knížku před spaním vy, druhý den zase dítě vám. Obrňte se trpělivostí, dítě chvalte a motivujte ho k učení. Pokud mu čtení hned nepůjde, nezoufejte. Čas přinese brzy své ovoce.

Pro Dudlu napsala: Veronika Kavanová | Editace: Andrea Bělohradská

Vyberte si hračky pro děti:

Pokračujte v čtení blogu: