UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak vyrobit čarodějnici?

30. duben je den, kdy se v té nejmenší vesničce pořádají tzv. Čarodějnice, Noc čarodějnic nebo Pálení čarodějnic. Oč se jedná?

jak-vyrobit-carodejnici

Jak vyrobit čarodějnici? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Když jsem byla malé dítě, tak jsem to vnímala jako další super akci. Vymódili jsme se jako čarodějnice a čarodějové, opekli jsme špekáčky, většinou byl součástí nějaký doprovodný program. Přes den děti soutěžily, večer hrála k poslechu hudba.

Celou akci ale doprovázel ještě jeden zvyk. Chlapi den předem chodili stavět velkou hranici, čím větší tím samozřejmě lepší, která pak vzplanula s příchodem malých čarodějů a čarodějnic. Do téhle obří hranice byla vhozena umělá čarodějnice, kterou neslo čelo průvodu. Tu doma vyrobily tetky ze svých starých zástěr a šátků.

Proč se hází nějaká čarodějnice do ohně? A jak takovou čarodějnici vyrobit? Pálení čarodějnic je původně pohanský zvyk, který se traduje o filipojakubské noci. Od středověku se věřilo, že existují dny, kdy mají nečisté síly větší moc. To platilo například o nočním čase z 30. dubna na 1. května. Na obranu před čarodějnicemi se na vyvýšených místech pálily ohně. Ohně měly odehnat zlé živly a pomoci k ochraně přírody.

Vhození čarodějnice do ohně je pouze symbolika, která má za význam odehnat vše zlé. Takovou čarodějnici si každý může vyrobit doma. Co je potřeba k výrobě čarodějnice? dřevěný kříž - stačí dvě rovné větve, dlouhý kus bude pro tělo a hlavu, kratší pak na ruce seno, slámu nebo starý papír - použijete jako výplň, nejlépe se pracuje se senem staré povlečení a hadry - úměrné velikosti výsledné čarodějnice, použijete jako obal na hlavu paruka, provázky či slabší lanka - na vlasy a uchycení těla ke kříži staré oblečení - trička, košile, sukně tlustý fix - na namalování obličeje všemožné doplňky, co vás napadnou jako šišky, pavouci apod.

Podle velikosti dřevěného kříže si ujasněte velikost výsledné čarodějnice a tomu přizpůsobte velikost hlavy. Na hlavu si vezměte nějaký starý hadr nebo povlak na polštář, naplňte senem a svažte do ranečku. Snažte se alespoň přibližně o kulatý či oválný tvar. Na kříž oblékněte tričko s krátkým rukávem. Dole tričko pevně svažte a okolo límečku dovnitř napěchujte seno.

Teď by přes tričko s krátkým rukávem mělo přijít buď tričko s dlouhým rukávem nebo košile, abyste mohli vycpat i rukávy. Další vrstvy jako stará zástěra nebo vesta už jsou čistě pro ozdobu. Čarodějnici oblékněte dlouhou, rozevlátou, potrhanou sukni, žádnou mini. Připravené hlavě nakreslete obličej, přidělejte vlasy dle fantazie a hlavu napíchněte na kříž. Můžete doladit šátkem či kloboukem. Máte hotovo.

Teď už stačí jen zapálit pořádnou hranici a vaše několikahodinové dílo tam spálit do posledního stébla. O ekologii u pálení hader se tu moc bavit nebudete, protože to bychom pak všichni měli přestat jezdit auty a podobně. Pokud nemáte takové obr ohně, ozdobte s dětmi starou vařečku a ztrestejte ji na zahradě při táboráku. Užijte si čarodějnice.

Pro Dudlu napsala: Vendula Laštovková

Vyberte si hračky pro děti:

Pokračujte v čtení blogu: