UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak naučit dítě mluvit?

Dítě si nejvíce slovní zásoby vezme právě od nás. Děti jsou úžasné v tom, že spoustu věcí velmi rychle odkoukají a dokážou se po nás opičit. A proto je nejlepší, když se během dne potkají s hodně slovy. Základem úspěchu je proto na dítě co nejvíce mluvit a povídat si s ním.

jak-naucit-dite-mluvit

Jak dítě naučit mluvit (Zdroj: Freepik.com)

Prenatální komunikace

Některé studie uvádí, že se má začít mluvit na dítě už v prenatálním období, tedy ještě než se narodí. Říká se tomu prenatální komunikace a je spolehlivě prokázáno, že dítě v děloze slyší. Některé maminky proto svým miminkům v bříšku čtou nebo zpívají. Já jsem hodně poslouchala Kabáty a když jsem pak poslední měsíc musela ze zdravotních důvodů ležet, koukala jsem na Doktora House. A když se náš malý narodil, znělka ze seriálu ho uklidnila vždycky.

Něco na tom rozhodně je. Hned jak se syn narodil, začali jsme mu číst pohádky. Zároveň to byl vlastně i náš odpočinek a také to byla krásná společná večerní chvilka, na kterou jsme se těšili všichni. Já, manžel a syn. Jinak se obecně doporučuje na dítě hodně mluvit při jakékoli příležitosti. Prostě stále si s ním povídat.

hracky-pro-deti

Jak naučit malé dítě mluvit

Jedinou a vhodnou metodou je mluvit, mluvit, mluvit, mluvit. Dítě pak taky bude jen a jen mluvit. Ale zase pak nebudete mít problém s tím, že dítě vám nemluví. Je naprosto normální, pokud dítě nemluví do tří let věku. Hlavní je, jestli rozumí tomu, co se po něm chce a umí úkol splnit. Někteří naši miláčci jsou trochu línější a jenom se jim nechce a pak přijde den, kdy spustí první slovo a překvapí všechny.

Když i později má dítě problém, tak po třetím roce věku je dobré navštívit lékaře a poradit se s ním ohledně dalšího postupu - návštěvy logopedie, případně dalšího vyšetření. Protože tam dítěti pak pomohou a především i rodičům poradí co a jak zkoušet. A nebojte, není to žádné trápení. Pokud tam musíte jít, mějte na paměti, že jsou to odborníci a dokáží jak naučit dítě mluvit vám pomoci natolik, že vás začne z dítěte bolet hlava a budete se těšit až půjde do školky nebo školy a vy budete mít chvilku klidu.

Pro Dudlu napsala: Zuzana Slámová | Editace: Andrea Bělohradská

Vyberte si hračky pro děti:

Pokračujte v čtení blogu: