Jak vypadají zarděnky?

Zarděnky jsou jednou z typických dětských infekčních chorob. Stejně jako respirační onemocnění se přenáší kapénkovou cestou, tedy vzduchem v důsledku kašlání, kýchání nebo při kontaktu s kontaminovanými předměty. V dětském kolektivu tak může docházet k rychlému šíření. Inkubační doba tohoto onemocnění je 2 – 3 týdny. Konkrétní rozmezí je 12 – 23 dnů. Člověk může být nakažlivý již týden před výsevem vyrážky a pak ještě i týden následující po jejím objevení.

jak-vypadaji-zardenky

Jak vypadají zarděnky? (Zdroj fotky: Freepik.com)

V České republice je očkování proti zarděnkám součástí povinné vakcinace v několika dávkách a imunita proti zarděnkám bývá celoživotní, takže dochází jen k ojedinělým výskytům. Zarděnky bývají mnohdy zaměňovány za vyrážku nebo jiné onemocnění. Jak zarděnky poznat, jak vypadají a jak se onemocnění projevuje?

Zarděnky jsou typické pro svoji červenou vyrážkou, která se objevuje nejprve v obličeji. Následně se pak šíří do oblasti trupu a výsev se může objevit i po celém těle, kdy v oblasti nohou je spíše ojedinělý. Vyrážka má růžové až červené zbarvení a nesvědí. Kromě vyrážky je dalším příznakem zarděnek také zduření lymfatických uzlin v oblasti kolem uší a také v týlní oblasti hlavy. U dospělých se pak objevuje bolest a zánět kloubů. Typická je i zvýšená teplota. Výjimkou není ani zimnice nebo průjem. U dětských pacientů dochází spíše k mírným projevům onemocnění.

I přes specifické příznaky může být mnohdy obtížné zarděnky správně diagnostikovat. Zarděnky mohou být také mnohdy zaměněny za vyrážku nebo ekzém. Podobné projevy mají také spalničky. Řešením je proto provedení sérologického vyšetření na protilátky izotypu IgM. A jak je to s léčbou zarděnek? Ve většině případů není nutná léčba. Postačí jen tlumit jednotlivé příznaky, tedy podávat léky na snížení teploty. Důležité je samozřejmě vyvarovat se pobytu v kolektivu, a to z důvodu infekčnosti tohoto onemocnění.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Vyberte si na Dudlu drogerii a kosmetiku:

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení