UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak vypadají zarděnky?

Zarděnky jsou jednou z typických dětských infekčních chorob. Stejně jako respirační onemocnění se přenáší kapénkovou cestou, tedy vzduchem v důsledku kašlání, kýchání nebo při kontaktu s kontaminovanými předměty. V dětském kolektivu tak může docházet k rychlému šíření. Inkubační doba tohoto onemocnění je 2 – 3 týdny. Konkrétní rozmezí je 12 – 23 dnů. Člověk může být nakažlivý již týden před výsevem vyrážky a pak ještě i týden následující po jejím objevení. Onemocnění je virového původu.

jak-vypadaji-zardenky

Jak vypadají zarděnky? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Očkování proti zarděnkám

V České republice je očkování proti zarděnkám součástí povinné vakcinace (v očkovací látce zvané MMR - proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím) v několika dávkách a imunita proti zarděnkám bývá celoživotní, takže dochází jen k ojedinělým výskytům. Zarděnky bývají mnohdy zaměňovány za vyrážku nebo jiné onemocnění. Jak zarděnky rozeznat od jiného onemocnění či obyčejné vyrážky?

Příznaky zarděnek

Zarděnky jsou typické pro svoji červenou vyrážku, která se objevuje nejprve v obličeji. Následně se pak šíří do oblasti trupu a výsev se může objevit i po celém těle, kdy v oblasti nohou je spíše ojedinělý. Vyrážka má růžové až červené zbarvení a nesvědí. Kromě vyrážky je dalším příznakem zarděnek také zduření lymfatických uzlin v oblasti kolem uší a také v týlní oblasti hlavy.

U dospělých se pak objevuje bolest a zánět kloubů. Typická je i zvýšená teplota. Výjimkou není ani zimnice nebo průjem. U dětských pacientů dochází spíše k mírným projevům onemocnění.

I přes specifické příznaky může být mnohdy obtížné zarděnky správně diagnostikovat. Zarděnky mohou být snadno zaměněny za vyrážku nebo ekzém. Podobné projevy mají také spalničky. Řešením je proto provedení sérologického vyšetření na protilátky izotypu IgM.

hracky-pro-deti

Léčba zarděnek

Ve většině případů není nutná léčba. Postačí jen tlumit jednotlivé příznaky, tedy podávat léky na snížení teploty, dodržovat klid na lůžku a přijímat dostatek tekutin. Důležité je samozřejmě vyvarovat se pobytu v kolektivu, a to z důvodu infekčnosti tohoto onemocnění.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková | Editace: Andrea Bělohradská

Vyberte si hračky pro děti:

Pokračujte v čtení blogu: