UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Kdy jdou děti do školy?

Všechno jednou končí a něco nového zase začíná. Jakmile vaše dítko odroste z miminkovského věku, čeká ho nástup do mateřské školy. I toto období však uplyne jako voda v řece a v posledním předškolním ročníku přijde na řadu řešit otázku výběru vhodné základní školy.

kdy-jdou-deti-do-skoly

Kdy jdou děti do školy (Zdroj Freepik.com)

Nástup do školy

Nástup dětí do základní školy přichází ve většině případů po 6. narozeninách. Tedy pokud dítě dosáhne 6 let věku do 31.8., nastupuje od září povinnou školní docházku. Tedy v případě, že nemá schválený odklad. Případný odklad povinné školní docházky je nutno začít řešit s dostatečným předstihem, a to několik měsíců před zápisem do ZŠ.

Nezbytná je návštěva Pedagogicko-psychologické poradny, kde odborníci posoudí školní zralost dítěte a odklad buď doporučí nebo ne. Důležité je pak pro odklad i potvrzení pediatra. I přes finální rozhodnutí Pedagogicko-psychologické poradny je ale konečné rozhodnutí, zda dát dítěti odklad nebo nikoliv, na rodičích samotných a rozhodnutí poradny je pouze doporučením.

Zápis do školy

Zápisy se konají během měsíce dubna v tom kalendářním roce, na který připadá nástup povinné školní docházky dítěte. Každá škola má vypsané termíny, kdy se rodiče s dítětem mají do školy dostavit.

A jakou konkrétní školu si vybrat? Volte ji nejen s ohledem na to, kam jdou kamarádi z mateřské školy, ale také tak, aby byla škola blízko domovu. Důležité jsou také reference dané školy a to, zda je vám způsob vzdělávání a prostředí ve škole sympatické.

Berte v potaz i to, až se vaše ratolesti budou do školy dopravovat samy, jestli je nečeká příliš komplikovaná cesta. V neposlední řadě je samozřejmě důležitá i kvalita výuky a pedagogického sboru v daném školském zařízení.

hracky-pro-deti

S ohledem na covid ovšem tyto zápisy jak v roce 2020, tak i v roce 2021 neprobíhaly klasickou formou, na kterou jsme zvyklí. Jak v loňském, tak i v letošním roce se rodiče i předškoláci museli spokojit s formou zápisu na dálku. Často tak probíhal prostřednictvím podání přihlášky na zvolenou základní školu poštou. Případný odklad se řešil tím samým způsobem, tedy poštou nebo zasláním přes datovou schránku.

Pokud vás kromě nástupu do školy čekají i narozeniny nebo už přemýšlíte nad Vánočním dárkem pro vaše děti, tak zde je pár tipů na výběr dárku pro školáka.

Pro Dudlu sepsala: Petra Velíková | Editace: Andrea Bělohradská

Vyberte si hračky pro děti:

Pokračujte v čtení blogu: