Kdy jdou děti do školy?

Všechno jednou končí a něco nového zase začíná. Jakmile vaše dítko odroste z miminkovského věku, čeká ho nástup do mateřské školy. I toto období však jako mávnutím kouzelného proutku uplyne jako voda v řece a v posledním, předškoláckém ročníku přijde na řadu řešit otázku nástupu a výběru vhodné základní školy.

kdy-jdou-deti-do-skoly

Kdy jdou děti do školy (Zdroj Freepik.com)

Nástup dětí do základní školy přichází ve většině případů po 6. narozeninách. Tedy pokud dítě dosáhne 6 let věku do 31.8., nastupuje od září povinnou školní docházku. Pokud ovšem nemá odklad. Případný odklad je nutno začít řešit již s předstihem, a to několik měsíců před zápisem. Nezbytná je návštěva Pedagogicko-psychologické poradny, kde odborníci postarají školní zralost dítěte a doporučí případný odklad či nikoliv. Důležité je pak pro odklad i potvrzení pediatra. I přes finální rozhodnutí Pedagogicko-psychologické poradny je ale konečné rozhodnutí, zda dát dítěti odklad nebo nikoliv, na rodičích samotných a rozhodnutí poradny je pouze doporučenín.

Jak je to se zápisy do školy? Zápisy se konají během měsíce dubna, každá škola má vypsané termíny, kdy se rodiče s dítětem mají do školy dostavit. A jakou konkrétní školu si vybrat? Volte ji nejen s ohledem na to, kam jdou kamarádi z mateřské školy, ale také tak, aby byla škola blízko domovu. Berte v potaz i to, až se vaše ratolesti budou do školy dopravovat samy, jestli je nečeká příliš komplikovaná cesta. V neposlední řadě je samozřejmě důležitá i kvalita výuky a pedagogického sboru v daném školském zařízení.

S ohledem na covid ovšem tyto zápisy jak v roce 2020, tak i v roce 2021 neprobíhaly klasickou formou, na kterou jsme zvyklí. Jak v loňském, tak i v letošním roce se rodiče i předškoláci museli spokojit s formou zápisu na dálku. Často tak probíhal formou podání přihlášky na zvolenou základní školu a případný odklad se řešil tím samým způsobem, tedy poštou nebo zasláním přes datovou schránku.

Pokud vás kromě nástupu do školy čekají i narozeniny nebo už přemýšlíte nad Vánočním dárkem pro vaše děti, tak zde je pár tipů na výběr dárku pro školáka.

Pro Dudlu sepsala: Petra Velíková

Vyberte si na Dudlu školní a pomůcky pro výtvarnou výchovu:

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení