Občerstvení pro děti

Děti potřebují pravidelnou, kvalitní a vyváženou stravu k tomu, aby mohli růst a vyvíjet se. Dopřejte jim proto kvalitní občerstvení po celý den, s ohledem na jejich věk a tělesnou konstituci. Kromě jídla je nutné dbát i na pravidelný pitný režim v podobě vody, čajů nebo ředěných džusů.

obcerstveni-pro-deti

Občerstvení pro děti (Zdroj: Freepik.com)

Základem je vhodně zvolená snídaně. Protože právě snídaně dělá den. A co by takové první jídlo malých šampionů mělo obsahovat? Správnou volbou je pečivo s máslem, pomazánkou, plátkem sýra či šunky s vysokým obsahem masa. Vhodné je doplnit i nějakou tou zeleninou. Milovníkům sladkých jídel pak můžete ke snídani dopřát pečivo s kvalitní marmeládou či medem, jogurtem, oblíbené cereálie s mlékem nebo tvaroh s ovocem.

Důležité jsou také svačinky, ať už doma nebo ty připravované do školy. Alarmující je, že podle provedených průzkumů více jak 20% žáků na druhém stupni vůbec nesvačí. To je velká chyba, protože i toto jídlo je nejen pro vývoj dětí, ale také pro soustředění na výuku velmi důležitý. Jak je to s ideálním složením takové svačiny? I ta by měla být vyvážená a bohatá na bílkoviny, sacharidy, vitamíny a minerální látky. Vhodné je tak ovoce nebo zelenina v kombinaci s pečivem s pomazánkou, šunkou nebo sýrem. Skvělou volbou jsou i jogurty a oblíbené pochoutky v podobě jogurtových, tvarohových a ovocných kapsiček, které jsou velmi praktické jako rychlá, chutná a zdravá svačinka.

Školní oběd sice neovlivníte, ale i ve školních jídelnách připravují dětem jídlo s láskou a s ohledem na ideální skladbu jídelníčku. A večeře? Ta by měla být lehce stravitelná a s dostatečným časovým odstupem před ulehnutím ke spánku, tedy ideálně 2 – 3 hodiny před spaním. Večeře pak může mít podobu jakou měl oběd nebo může být i studená. Oblíbené jsou u dětí třeba obložené talíře, kdy si mohou uzobávat to, na co mají zrovna chuť.

Pro Dudlu sepsala: Petra Velíková